Joanna Opiat-Bojarska - Niebiezpieczna gra


Do tej pory poznałam tylko jedną książkę Joanny Opiat-Bojarskiej "Bestseller"  i obiecałam sobie, że ponownie sięgnę po twórczość autorki. Niebezpieczna gra jest kontynuacją cyklu z Aleksandrą Wilk. Nie znam niestety "Gry pozorów", ale nie przeszkadzało mi to w poznaniu drugiego tomu. Niebezpieczna gra wciągnęła mnie na kilka godzin.

Tytuł: Niebezpieczna gra
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Do łódzkiego szpitala trafia mężczyzna, którego określono jako NN. W wyniku wypadku samochodowego znajduje się w stanie ciężkim. Nie wie jak się nazywa. Nie wie co się stało i jak doszło do tego, że znalazł się w szpitalu. Nie chce współpracować z lekarzami. Powtarza jedynie imię Aleksandry Wilk.

Aleksandra Wilk - poznańska psycholog, zostaje poproszona przez znajomego lekarza o pomoc pacjentowi. Aleksandra wraz ze swoją przyjaciółką wyruszają na podróż do Łodzi, żeby dowiedzieć się kim jest tajemniczy NN i skąd zna Aleksandrę.

Kilkanaście lat temu legendarna aktora zostaje brutalnie zamordowana we własnym domu, a mordercy nigdy nie odnaleziono. Akta leżą zakurzone w policyjnym archiwum, a morderca nadal jest na wolności.

Czy te sprawy mają ze sobą coś wspólnego? Czy możliwe jest ich rozwiązanie?

Być może Łódź nie jest najpiękniejszym polskim miastem, ale ludzie, którzy tu mieszkają, posiadają coś, czego nie ma nikt inny. Uwielbiam ich. Są inteligentni, kreatywni i wyróżniają się nieszablonowym podejściem do życia.

Muszę  przyznać, że podeszłam do powieści bardzo sceptycznie. Od pewnego czasu nie przepadam za wątkiem z amnezją, z tego względu, że jest on dosyć popularny i stracił już na ciekawości. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można go zastosować w kryminale, a grzebanie w mózgu ofiary wypadku samochodowego określonej jako NN może być naprawdę ciekawe.

W Niebezpiecznej grze autorka nie tylko grzebie w mózgu NN, ale także głównej bohaterki Aleksandry Wilk, która swego czasu spędziła sporo czasu w Łodzi, a my powoli z kart powieści dowiadujemy się dlaczego zapomniała o swojej przeszłości albo raczej z jakiego względu wolała o niej nie myśleć.

To co na pewno wyróżnia tę książkę wśród innych, to fakt, że nie jest to kryminał oczywisty. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od wypadu dwóch przyjaciółek do Łodzi, gdzie Aleksandra ma tylko zobaczyć NN i orzec czy go zna, czy nie. Później mają być już tylko drinki z palemką i zwiedzanie Łodzi. Pojawia się jednak zazdrosny o Aleksandrę, Krystian którego wcale nie cieszy wyjazd ukochanej. Dochodzą dzieci, które są na obozie i nękająca Aleksandrę, Ilona która chce odebrać jej dzieci. Dopiero w tym całym szaleństwie odnajdujemy wątki kryminalne, śledztwo, a nawet mordercę, od którego to wszystko się zaczęło.

Kupuję realizm Joanny Opiat-Bojarskiej. Musiała spędzić sporo czasu na konsultacjach, żeby poznać specyfikę pracy w pogotowiu, zagłębić się w amnezję, ale także po to, żeby poznać Łódź.

Niebezpieczna gra to nieoczywisty kryminał. Moim zdaniem jest to powieść obyczajowa, której akcja kręci się wokół bardzo rozbudowanego wątku kryminalnego. Jest to największy walor tej powieści. Autorka zabiera nas w podróż do Łodzi, ale także do przeszłości głównej bohaterki, pamięci NN i nierozwiązanego morderstwa sprzed lat. Serdecznie polecam :)

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)