Magdalena Niedźwiedzka - Maria Skłodowska Curie

Chcę być kimś. To takie dziwne? Kimś, tato. Nie czyjąś żoną, tylko kimś. Maria Skłodowska-Curie.

Nienawidzę biografii i praktycznie nigdy po nie nie sięgam. Chciałam jednak poznać historię kobiety, o której i tak całkiem sporo słyszałam z tego względu, że pojawiła się już w moim życiu. Od lat leczę się bowiem w szpitalu jej imienia, uczęszczałam również do liceum, które przyjęło jej imię.

Muszę stwierdzić, że biografia w wykonaniu Magdaleny Niedźwiedzkiej przekonała mnie do siebie w 100% i chętnie sięgnę po jej wcześniejszą książkę.

Tytuł: Maria Skłodowska Curie
Autor: Magdalena Niedźwiedzka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Maria Salomea Skłodowska-Curie pochodziła z rodziny szlacheckiej herbu Dołęga, niestety zaliczała się do szlachty zubożałej. Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie, a zmarła 4 lipca 1934 roku.

Maria Skłodowska-Curie powinna być znana wszystkim, nie tylko w Polsce, ale także i na całym świecie. Z wykształcenia fizyk i chemik oraz dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, prekursorka nowej gałęzi chemii - radiochemii. Opracowała teorię promieniotwórczości, techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu, a to i tak tylko część z jej osiągnięć.

Maria Skłodowska-Curie to jedyna kobieta, która dwukrotnie otrzymała nagrodę Nobla, ale także jedyny uczony w historii uhonorowany Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Za swoje osiągnięcia spoczęła w paryskim Panteonie.

Dwie rzeczy są nieskończone, Marie: wszechświat i ludzka próżność, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. Albert Einstein.

Informacje, które przedstawiłam powyżej to tylko suche fakty, które znajdziecie na Wikipedii, a biografia w wykonaniu Magdaleny Niedźwiedzkiej odsłania kulisy życia tej niezwykłej kobiety...

Biografię Magdaleny Niedźwieckiej wyróżnia bez wątpienia to, że jest to powieść. Powieść opowiadająca o żywych ludziach, którzy naprawdę istnieli i chociaż nauka była ważną częścią ich życia to oprócz niej mieli rodziny, przyjaciół i swoje własne problemy. 

Właściwa akcja powieści obejmuje lata 1911-1913, ale w retrospekcjach cofamy się znacznie dalej. Poznajemy Pierre'a Curie, Paula Langevina, Alberta Einsteina, relacje Marie Skłodowskiej z jej ojcem oraz rodzeństwem, aż wreszcie relacje Marie Skłodowskiej-Curie z jej córkami i najbliższymi współpracownikami.

Skład dynamitu w Baltimore nie wybuchł dlatego, że Nobel wynalazł dynamit. Tragedią jest zbrodnicze wykorzystywanie zdobyczy nauki, brak troski o robotników, brak właściwych zabezpieczeń, żądza osiągnięcia jak największych zysków jak najmniejszym kosztem. To polityka, nie nauka, za to odpowiada. Maria Skłodowska-Curie.

Magdalena Niedźwiedzka snuje swoją opowieść z wprawą, powoli wprowadzając nas w świat jej głównych bohaterów. Nikogo nie ocenia, przedstawia historię wielkiej kobiety widzianej różnymi oczami.

Powieść biograficzna w jej wykonaniu jest prosta do przyswojenia, czyta się ją szybko, a dbałość o szczegółu pozwala się w niej bez problemu odnaleźć.

Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie po prostu mnie zafascynowała. Szczególnie, że były to czasy, w których kobietom nie było lekko. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym jak środowisko odbierało sukcesy madame Curie, wcześniej chyba po prostu zakładałam, że mężczyźni musieli je po prostu zaakceptować. Nigdy wcześniej nie myślałam nad tym jak udało się Marii Skłodowskiej opuścić swój kraj i dostać się na Sorbonę. Dzięki Magdalenie Niedźwiedzkiej zrozumiałam, że wcale nie było to takie proste.

Czasem się zastanawiam, czy jest między nami jakaś różnica. Nami uczonymi a pacjentami szpitali psychiatrycznych. Albert Einstein.

Maria Skłodowska-Curie: kobieta, fizyk i chemik, żona, naukowiec, kochanka, dwukrotna noblistka, matka... Czasami stawiamy kogoś na piedestale i zapominamy o tym, że oprócz czegoś co osiągnął był po prostu człowiekiem, targały nim emocje, miał rodzinę i przyjaciół. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w postać Marii Skłodowskiej-Curie. Szczerze polecam także osobom unikającym biografii. Powieść biograficzna w wykonaniu autorki pełna jest skrajnych emocji, od miłości do nienawiści.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)