Camilla Way - Obserwując Edie


Obserwując Edie to powieść, która na początku jest jedną wielką zagadką. Powiedziałabym nawet, że trudno się w niej odnaleźć. Fabuła jest pełna zagadek jednak wraz z jej rozwojem wszystko staje się coraz bardziej jasne aż w końcu dochodzimy do sedna, którego wcale nie chcieliśmy poznać...

Tytuł: Obserwując Edie
Autor: Camilla Way
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Edie, jak ją opisać? Piękna, utalentowana, szalona, naiwna, pełna życia, pomysłów, pasji. Tak, kiedyś na pewno można było ją tak opisać, jednak w jej życiu wydarzyło się bardzo wiele. 

Teraz Edie ma 33 lata. Jest kelnerką, w dodatku jest w ciąży i nie ma praktycznie nikogo. Po urodzeniu dziecka szybko pogrąża się w depresji, nie radzi sobie z opieką nad nim oraz dojmującą samotnością, sądzi, że nikt nie może jej pomóc...

Tymczasem przy Edie ktoś cały czas jest. Trzyma się w cieniu, obserwuje ją, ponownie chce udowodnić swoją przyjaźń, być jeszcze bliżej...

Heather - dawna przyjaciółka z dzieciństwa, pojawia się na progu mieszkania Edie, wtedy gdy ta naprawdę jej potrzebuje. Edie i Heather były i są sobie bliskie. Przeżyły ze sobą bardzo wiele i dobrych, i złych chwil.

"Teraz Edie dowie się czegoś nowego: ci, którzy głęboko nas zranili — lub których my zraniliśmy - nigdy nie odchodzą, przynajmniej nie do końca..."

Powieść toczy się dwutorowo. Poznajemy przeszłość dwóch kobiet widzianą oczami Heather oraz teraźniejszość Edie widzianą z jej perspektywy. Te dwie rzeczywistości przeplatają się ze sobą z każdą kolejną stroną wzmagając ciekawość czytelnika.

Fabuła została skonstruowana w bardzo przemyślany sposób. Tak naprawdę na początku wiemy bardzo niewiele. W zasadzie zagadka, goni zagadkę, a my wkręcamy się coraz mocniej w fabułę starając się je rozwiązać. Z kolei samo zakończenie jest trudne do zaakceptowania, nie tego spodziewa się czytelnik, ale przez to powieść jest jeszcze lepsza.

Przede wszystkim Obserwując Edie to powieść z genialnym tłem psychologicznym. Relacja Edie i Heather jest trudna i specyficzna. Z pozoru tych dwóch nastolatek zupełnie nic nie powinno łączyć. Edie to dziewczyna, za którą wszyscy chcą podążać. Piękna i towarzyska, chociaż w rzeczywistości totalnie zagubiona i bezustannie poszukująca miłości. Heather to gruba dziewczyna, stroniąca od towarzystwa. Ma poukładane życie, plany, ale nie ma nikogo, w dodatku męczą ją ataki. Dwie nastolatki zaczyna więc łączyć toksyczna więź, która trwać będzie nawet gdy dorosną.

Obserwują Edie, to bardzo udany thriller, w którym autor stopniowo i umiejętnie buduje napięcie oraz do granic możliwości zaplata fabułę, tak żeby czytelnik nie mógł wpaść na rozwiązanie zagadki. Dodatkowo to powieść ze bardzo dobrym i wiarygodnym tłem psychologicznym. Nie pozostaje mi nic innego jak ją polecić.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
1 Komentar
avatar

Ciekawe, jak się zakończy ta historia i co z tą relacja dwóch już dorosłych kobiet. Jestem zaintrygowana!

Balas

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)