Łucja Brzozowska - Zadziwiające losy wyrazów. Zbiór felietonów


Ta nasza rubryka językowa daleka jest od celu dydaktycznego. Od tego są szkoły, nauczyciele. Jej celem jest bliższe obcowanie z naszym językiem – pięknym, ciekawym, dowcipnym.

Zadziwiające Losy Wyrazów, to zbiór 80 felietonów autorstwa  Łucji Brzozowskiej z lat 2003-2011, w dziale "Jego wysokość Słowo" na łamach Magazynu Wileńskiego, które jest pismem Polaków na Litwie.

Tytuł: Zadziwiające losy wyrazów
Autor: Łucja Brzozowska
Wydawnictwo: poczytne.pl

Łucja Brzozowska jest absolwentką polonistyki ze specjalizacją języka i literatury rosyjskiej,  dziennikarką i kobietą działającą na rzecz Polaków na Litwie. W 1999 roku przyznano jej Medal Komisji Edukacji Narodowej za "długoletnią wzorową pracę", m.in. na rzecz upowszechniania idei Olimpiady Literatury i Języka Polskiego [źródło].

Felietony Łucji Brzozowskiej o języku polskim wcale nie są nudne. Pełno w nich humoru, odrobinę sarkazmu i pewnej dozy cynizmu, której nam w życiu potrzeba. Trzeba również przyznać, że każdy z felietonów jest trafny.

W jednym z nich dla przykładu pani Łucja wytyka nam nadużywanie pewnych słów. Felieton ten nosi wdzięczny tytuł Dwa razy dwa jest jakby cztery. 
Zamknijcie oczy i przypomnijcie sobie ostatnią rozmowę jaką odbyliście z kimś albo której byliście świadkiem. Czy przypadkiem ta rozmowa nie miała atmosfery podejrzliwości? Zastanawiacie się o co mi chodzi? 
Pani Łucja w swoim felietonie zwraca uwagę na to, że większość naszych rozmów cechuje "powszechna podejrzliwość" i trudno się z nią nie zgodzić. Posiadamy tendencję do nadużywania słowa "podejrzewam", a o to kilka przykładów: "podejrzewam, że tak się stanie", "podejrzewam, że ceny pójdą w górę", "podejrzewam, że będzie padało". Ile razy już to słyszeliście? A przecież "podejrzewam" można zastąpić: "myślę", "obawiam się","przeczuwam" i w ten o to magiczny sposób powszechna podejrzliwość z naszych rozmów by znikła.
W tym konkretnym felietonie pani Łucja zwraca również uwagę na nieodpowiednie używanie wyrazu "stwierdzić", ale o tym musicie już sami przeczytać.

Zbiór felietonów o wdzięcznym tytule Zadziwiające losy wyrazów autorstwa Łucji Brzozowskiejto pozycja specyficzna, dlatego nie polecam jej wszystkim. Myślę, że spodoba się osobom, które nie tylko lubią felietony, ale także wnikają głęboko w język polski. Przyda się na pewno wszystkim polonistom, studentom polonistyki, redaktorom, korektorom, dziennikarzom, studentom dziennikarstwa i wszystkim lubiącym poszerzać swoją wiedzę, a także tym, którzy nienawidzą popełniać błędów. 

Słowa podobnie jak ludzie – mają swoje rodowody, rodziny, bliższych i dalszych krewnych, robią kariery, przeżywają wzloty i upadki, wreszcie – umierają. Nawet, jeśli nie całkiem, bo pozostają na kartach starych książek, słowników, to z naszej mowy, a nieraz i świadomości znikają.


Ten sympatyczny zbiór felietonów został wydany przez wydawnictwo Poczytne.pl, "to wydawnictwo, do drzwi którego nie puka pisarz, a jego historia. To ona łączy nas z autorem splotem niezwykłych okoliczności, które rozbudzają wyobraźnię i kierują na wspólną, zawiłą drogę, na końcu której czeka czytelnik. Co kryje się za tymi wzniosłymi słowami? Również przyziemne sprawy. Gdyż naszym zadaniem, nade wszystko, jest chronienie opowieści w trudnym procesie jej komercjalizacji" [Agnieszka Zalewska, źródło]. Zainteresowanych odsyłam do strony. Na mnie czeka jeszcze jedna pozycja tego wydawnictwa o tytule "POWIEŚĆ (ANTY)FEMINISTYCZNA Z MIĘSEM W TLE", jestem jej bardzo ciekawa.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)