Erling Kagge - Cisza


Erling Kagge jest bez wątpienia myślicielem na miarę XXI wieku, a dzięki wydawnictwu Muza możemy wreszcie poznać twórczość tego autora. 

Kim jest Erling Kagge? To norweski pisarz, wydawca, kolekcjoner sztuki, podróżnik oraz odkrywca. Jest pierwszym człowiekiem na świecie, który samotnie doszedł na biegun południowy. Zdobył również Mount Everest i biegun północny, a także dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki.

"The New York Times" określa autora jako "...filozofa, podróżnika, a może podróżnika filozofa", ale także jako współczesnego człowieka renesansu, który ma dobry patent na życie.


Tytuł: Cisza
Autor: Erling Kagge
Wydawnictwo: Muza

Książka Cisza zawiera niezwykle trafne refleksje autora na temat ciszy właśnie. Przede wszystkim są to rozważania oparte na osobistych i niezwykle bogatych przeżyciach autora oraz jego doświadczeniach z samotnych wypraw w odległe zakątki świata.

Autor stawia przed nami trzy pytania:
Czym jest cisza?
Gdzie ją odnaleźć?
Dlaczego w obecnych czasach jest ważniejsza niż kiedykolwiek dotąd?
W swojej króciutkiej książeczce na te trzy pytania odpowiada trzydziestoma trzema krótkimi rozdziałami, które zawierają w sobie niezwykle dużo treści, którą wystarczy tylko odnaleźć.


Autor w każdym z trzydziestu trzech rozdziałów dzieli się  z nami ciekawą myślą na temat ciszy i jej obecności w dzisiejszym świecie. Erling Kagge zastanawia się między innymi nad tym jakie znaczenie ma cisza w obecnej rzeczywistości, o tym czy w ogóle jesteśmy w stanie ją dostrzec przez otaczający nas hałas płynący z telewizji czy radia.

W jednym z rozdziałów autor odnosi się również do pisania i przedstawia prawdę, z którą musi zmierzyć się bardzo wielu pisarzy, o ile nie wszyscy: Każdy, kto napisał książkę, wie coś, o czym nie wiedzą inni: największym wyzwaniem nie jest wcale samo pisanie, tylko zmuszenie się, żeby usiąść, zebrać myśli i zacząć. Z tą prawdą musiałam również zmierzyć się sama zasiadając do swojej pierwszej książki "Carpe diem" i każdej innej, którą teraz piszę. Cisza jest mi potrzebna i to nie w sensie dosłownym, bo nie przeszkadzają mi ani muzyka, ani telewizor, ani cudze rozmowy, potrzebuję ciszy w swoim wnętrzu, żeby zebrać myśli, uporządkować je i przelać na papier, to zawsze jest najtrudniejsze w procesie pisania - osiągnięcie stanu ciszy.


Cisza Erlinga Kagge, to pozycja specyficzna ze względu na swoją filozoficzną formę. Nie każdy czytelnik będzie nią usatysfakcjonowany. Trudno jednak nie zgodzić się z refleksami autora. Cisza w obecnych czasach jest postrzegana jako coś smutnego, w ciszy tkwią ludzie samotni, ale to nieprawda. W dzisiejszych czasach również potrzebujemy ciszy tylko coraz trudniej nam ją odnaleźć.

Osobiście jestem niniejszą pozycją zachwycona. Erling Kagge posługuje się prostym językiem, książkę czyta się szybko, a jego proste spostrzeżenia nie jeden raz naprawdę szczerze mnie zaskoczyły. Polecam ją wszystkim, którzy potrzebują wyciszenia.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)