[PRZEDPREMIEROWO] JP Delaney - Lokatorka


Za każdym razem, kiedy słyszę, że książka jest bestsellerem nad bestsellerami za granicą i w ogóle objawieniem, a na jej podstawie już jest kręcony film, podchodzę do niej z pewną podejrzliwością. Zawsze zastanawiam się czy nie jest to po prostu dobry marketing. Muszę jednak przyznać, że w przypadku tej książki wszystkie obawy były bezpodstawne, jest po prostu świetna.

Tytuł: Lokatorka
Autor: JP Delaney
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 14 czerwca 2017 r.


Emma wraz z Simonem szukają nowego mieszkania, na którego wynajem ich stać i które zapewni Emmie utracone poczucie bezpieczeństwa. W końcu po długich poszukiwaniach podpisują wyjątkowo wymagającą umowę najmu, a następnie wprowadzają się do domu przy Folger Street 1. Żadne z nich nie mieszka tam jednak zbyt długo, a życie Emmy w tych nowoczesnych czterech ścianach pełne jest nieoczekiwanych zdarzeń.

Idealne mieszkanie.

Jane od pierwszego wejrzenia zakochuje się w ultranowoczesnym wnętrzu domu przy Folger Street 1. Nie przeraża jej nawet wymagająca umowa najmu, która narzuca dosyć surowe reguły. Wierzy jednak, że to właśnie w tym domu ponownie odnajdzie szczęście.

Wymarzona lokatorka.

Emma i Jane są do siebie niezwykle podobne. Obie zakochują się w mieszkaniu przy Folger Street 1, ale to nie wszystko, łączy je o wiele więcej. Przede wszystkim są do siebie bardzo podobne: kolor włosów, rysy twarzy, a także coś o wiele ważniejszego - chęć rozpoczęcia swojego życia na nowo. W dodatku obie kobiety łączy jeszcze enigmatyczna więź z właścicielem apartamentu.

Doskonała zbrodnia.

W jakich okolicznościach Emma opuściła dom przy Folger Street 1? Co różni Emmę od Jane?

Nigdy nie przepraszaj za osobę, którą kochasz. 
Bo wychodzisz wtedy na skończonego fiuta.

Fabuła tej książki została zbudowana w bardzo przemyślany sposób, który nie sposób po prostu skrytykować. Nie mogę sobie wyobrazić lepszej dla tej historii. Autor podzielił bowiem fabułę na dwie płaszczyzny: "przedtem" opowiedziane z perspektywy Emmy oraz "potem" napisane z punktu widzenia Jane. 

Te dwa punkty widzenia ułożone są naprzemiennie, częściowo jeszcze przerywane przez pytania z formularza, który każdy z bohaterek musiała wypełnić chcąc zamieszkać w domu przy Folger Street 1. Muszę przyznać, że taka konstrukcja fabuły jest naprawdę świetna. Nie mogłam wymarzyć sobie lepszej.

Akcja książki zdecydowanie nie gna na łeb na szyję. Jest przyjemnie powolna i miarodajnie wraz z rozwojem kolejnych wątków przyspiesza aż do finału, którego oczywiście Wam nie zdradzę, chociaż uwierzcie mi nie zwali Was z nóg, ale zdecydowanie ma coś w sobie jak i cała ta powieść. Pozostanie z Wami na dłużej, tak myślę.

Nasz związek będzie trwał tylko tak długo, jak długo będzie absolutnie perfekcyjny.

Thriller psychologiczny to trudny do zakwalifikowania gatunek. Nie jest on jednoznaczny i tylko od autora zależy jaki kształt przybierze jego powieść. Myślę jednak, że każdy thriller psychologiczny powinny łączyć: rozbudowane portrety psychologiczne bohaterów i napięcie. Zgodzicie się ze mną?

W Lokatorce autor przedstawia nam różnych bohaterów, chociaż tak naprawdę szczególną uwagę poświęca dwóm lokatorkom: Emmie i Jane, zaraz po nich właścicielowi budynku - Edwardowi oraz partnerowi jednej z nich - Simonowi. Nie chcę Wam niczego zdradzać. Pozwólcie więc, że napiszę tylko jedno - autorowi się po prostu udało. Portrety psychologiczne jego postaci są niezwykle rozbudowane, autentyczne, a to w jaki sposób buduje ich wzajemne relacje jest po prostu niezwykłe.

Od pierwszej strony towarzyszy nam również nieznośne napięcie. Początkowo po prostu kieruje nami ciekawość, chcemy wiedzieć co łączy Emmę i Jane oraz ten niezwykły dom. Autor snując swoją historię stopniowo buduje napięcie i robi to w naprawdę niezwykły sposób, od książki po prostu nie da się oderwać.

Na uwagę również zasługuje sam dom przy Folger Street 1 i problemy, które porusza autor. Dom jest centrum naszego życia. To od nas zależy jak wygląda, bo jest nasz, własny, wyjątkowy, ale co by było gdyby ktoś nam to narzucił? Wystrój, częstotliwość sprzątania w dodatku nic w nim nie zależałoby od nas. Czy to nadal byłoby miejsce, które moglibyśmy nazwać domem?

Możesz uczynić swój dom tak pustym i wymuskanym, jak tylko chcesz. Ale to i tak nie będzie miało żadnego znaczenia, jeśli w Twoim wnętrzu panuje kompletny Chaos. Bo przecież właśnie tego wszyscy tak naprawdę szukamy, prawda? Kogoś, kto uporządkuje bałagan w naszych głowach.

Lokatorka to absolutnie fenomenalny thriller psychologiczny, który wprowadza napięcie już od pierwszej strony. Nawet nie zauważysz kiedy nie będziesz już mógł oderwać się od tej niesamowitej historii!

Lokatorka nie bez powodu jest bestsellerem na całym świecie, w Polsce również niebawem się nim stanie i nie mam co do tego wątpliwości. To świetnie skonstruowany thriller psychologiczny z niebanalną fabułą i trzymający w napięciu. Czego chcieć więcej?

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)