D.B.Thorne - Obserwator [PRZEDPREMIEROWO]


D.B. Thorne to nazwisko, które warto zapamiętać. W Wielkiej Brytanii autor uchodzi za "osobowość internetową" z tego względu, że wykorzystuje sieć, obnaża biurokrację, luki w systemach bezpieczeństwa, pretensjonalizm oraz brak poczucia humoru u osób na bardzo różnych stanowiskach. Od piętnastu lat utrzymuje się z pisania. Zaczynał od branży reklamowej, tworzył także dla telewizji. Obserwator to czwarta powieść w dorobku autora, a ja mam nadzieję, że przekonam Was do jej przeczytania, bo warto.

Tytuł: Obserwator
Autor: D. B. Thorne
Wydawnictwo: Burda Książki
Data premiery: 19 lipca 2017 rok

Sophie Fortune jest dziennikarką o rozchwianej psychice, kiedy znika w tajemniczych okolicznościach nikt nie podejrzewa tego co naprawdę się wydarzyło. Policja szybko rezygnuje z poszukiwań zakrojonych na szeroką skalę wierząc w to, że Sophie po prostu popełniła samobójstwo.

Ojciec dziewczyny jest zrozpaczony. Nigdy nie było go w życiu jego jedynaczki, odsunął ją na dalszy plan. Był pochłonięty pracą w Dubaju przez co prawie zupełnie stracił z nią kontakt. Teraz jednak nie wierzy w to, że popełniła samobójstwo. Nie może się z tym po prostu pogodzić.

Fortune rozpoczyna własne śledztwo i odkrywa kilka niepokojących faktów, których policja nie połączyła ze sobą. Okazuje się, że zanim Sophie zniknęła prowadziła dziennikarską prowokację dla pewnego brukowca. Dodatkowo na jej blogu była atakowana przez trolla, jednak to nie był koniec jej problemów. Została oskarżona o stalking, przemycanie narkotyków, a także wielokrotnego zakłócania ciszy nocnej w wyniku czego została wyrzucona z mieszkania.

Czy to wszystko doprowadziło do samobójstwa Sophie? A może stało się coś zupełnie innego?


Lekkie pióro i tajemniczy klimat sprawiają, że ta historia pochłania nas już od pierwszych stron. Cały czas towarzyszy nam niepokój. Autor początkowo bardzo powoli prowadzi nas przez fabułę. Akcja aktualna dotycząca prywatnego śledztwa Fortune'a przeplatana jest wpisami z bloga Sophie, jej wspomnieniami. To wszystko tylko wzmaga nasz apetyt, więc kiedy historia zaczyna przyspieszać przepadamy na kilka godzin.

Fortune jest jednym z najlepszych głównych bohaterów z jakim w ostatnim czasie się spotkałam. Nie jest idealny. Popełnia błędy. Nie jest przystojny. Jest stary. Nie jest najlepszy. Wpasowuje się na średni poziom w hierarchii. Jest upartym, zrozpaczonym ojcem, który za wszelką cenę chce odnaleźć córkę i naprawić błędy z przeszłości. To zdecydowanie niekryształowa postać, może właśnie dlatego jest tak fascynująca.

Budżetówka, pomyślał Fortune. Dokładnie taka, jak ją malują. Małpy u steru, ślepy prowadzi kulawego, obłąkani kierują zakładem dla umysłowo chorych

Lubię tematy związane z bezpieczeństwem sieci internetowych, mediami społecznościowymi, internetem rzeczy i wszystkim co się z tym wiąże. Nie bez powodu moja praca magisterska dotyczyła przestępstwa hackingu. Myślę, że Obserwatora powinna przeczytać każda osoba, która nie rozumie zagrożeń płynących z "istnienia" w mediach społecznościowych.

Myślisz, że w Internecie jesteś bezpieczny? Anonimowy? Zapomnij! Sophie przekonała się o tym w bardzo bolesny sposób. Osoby, które prowadzą blogi mogą spotkać się z trollingiem, hatem i wieloma innymi nieprzyjaznymi zjawiskami, które noszą znamiona cyberprzemocy, ale nie tylko. Wrzucanie zbyt wielu informacji o naszym prywatnym życiu może być także nie lada gratką dla stalkerów o czym warto pamiętać.

Wie o Tobie wszystko. Śledzi każdy Twój ruch w sieci. Jeśli staniesz się jego ofiarą, dowiesz się, gdy będzie za późno...

Cieszę się, że ten thriller powstał i że jest tak dobry. Nie dość, że opowiada o ważnym i często pomijanym temacie, to w dodatku jest aktualny, wciągający i skłaniający do przemyśleń. Pewnie znajdą się osoby, które pod koniec się wzruszą. Obserwator to naprawdę dobra pozycja. Serdecznie polecam :)

Nieprzekonanych zapraszam do obejrzenia krótkiego zwiastuna książki:

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)