Mariusz Zielke - Nienawiść


Nienawiść to czwarty tom cyklu z Jakubem Zimnym. Niestety to pierwszy tom jaki miałam okazję przeczytać. Muszę na początku podzielić się z Wami dwoma wnioskami:
- książkę można czytać bez znajomości poprzednich tomów,
- zamierzam nadrobić lekturę poprzednich tomów.
W tym miejscu już nie macie chyba wątpliwość, że powieść przypadła mi do gustu, prawda?

Tytuł: Nienawiść
Autor: Mariusz Zielke
Wydawnictwo: Czarna owca

Jakub Zimny otrzymuje dobrze płatne zadanie. Ma napisać biografię znanego przedsiębiorcy - Marka Sawickiego, który od podstaw stworzył w Polsce korporację biotechnologiczną, która aktualnie jest europejskim gigantem na rynku farmaceutycznym. Biografia ma stać się częścią międzynarodowej kampanii reklamowej, na którą pójdą niebotyczne środki finansowe.

Marek Sawicki wydaje się człowiekiem bez skazy, a jednak w jego otoczeniu dochodzi do tajemniczych zbrodni, przypadkiem giną ludzie, którzy pozostają z nim w konflikcie. Kuba Zimny podejrzewa, że został zaangażowany w projekt nieprzypadkowo. Sprawę tajemniczych morderstw będzie prowadził nielubiany przez policyjną wierchuszkę śledczy Lenz.


...szaleniec, który potrafi udowodnić swoje tezy, staje się geniuszem.

Na początku tak naprawdę niewiele wiadomo. Mamy do czynienia z mnogością postaci i wątków. Akcja nie biegnie w jednostajnym rytmie, a odkrycie motywów mordercy wydaje się równie nieprawdopodobne jak złapanie go. W przypadku tej powieści mogę napisać, że im dalej tym tylko lepiej, bo autor naprawdę dobrze buduje napięcie, a czytelnik nie będzie się nudził.

To moje pierwsze spotkanie z autorem, dlatego zwróciłam uwagę na jego styl. Jest naprawdę dobry i że tak powiem "łatwo przyswajalny". Powieść czyta się szybko, a dialogi pomiędzy bohaterami tylko umilają poszukiwanie mordercy docinkami, ciętymi ripostami i trafionym humorem.

Działaj szybko, podejmuj odważne decyzje. Kieruj się intuicją.

Spójna fabuła przy wielości wątków i postaci, to podstawa, bez tego się po prostu nie da. Autor w tej kwestii nie zawodzi swojego czytelnika. Powieść chociaż mocno rozbudowana została naprawdę dobrze przemyślana. Każdy trop, każdy wątek, każda poszlaka, każde wspomnienie ma znaczenie, pytanie tylko czy będziemy potrafili je poprawnie zinterpretować.

Nienawiść to motyw przewodni tej książki, towarzyszy nam ono od pierwszych stron chociaż początkowo może być ona dla nas niedostrzegalna. Zapewniam Was jednak, że w końcu dowiecie się kto kogo i za co nienawidził, a może nie? Otwarte zakończenie, które pozostawił autor zdecydowania skłania do dyskusji.

Nienawiść. Ona nigdy nie przemija. Potrafi na chwilę przycupnąć gdzieś w cieniu, przygasnąć, ale jej rozgrzane, pożądające ognia macki będą się tlić po wieki, by w końcu wybuchnąć, wziąć swoje, zniszczyć każdy pokojowy pakt.

Nienawiść to bardzo dobra książka, która trzyma w napięciu do samego końca, który pozostaje otwarty. Jesteście gotowi na tę powieść? Chcecie poznać polskiego Midasa, który wszystkiego co dotknie zamienia w złoto? A może zastanawiacie się po co mu biografia napisana przez Zimnego? Nie zwlekajcie!

Za egzemplarz bardzo dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)