Anna Karolina - Skradziony pawian


Anna Karolina, to pseudonim Anny Karoliny Larsson, od 2001 roku związana jest ze sztokholmską policją. Przygodę z pisaniem rozpoczęła w 2010 roku wstępując do Akademii Pisarzy na Uniwersytecie w Lund. Skradziony pawian to debiutancka powieść autorki, która została uznana za najciekawszy debiut literacki w 2014 roku w Szwecji. Jesteście ciekawi? :)

Tytuł: Skradziony pawian
Autor: Anna Karolina Larsson
Wydawnictwo: 12 posterunek

Adnan Nasimi właśnie upuścił więzienie, po odsiedzeniu wyroku za handel narkotykami. Jego problemy jednak się nie skończyły. Potrzebuje kasy, dużo kasy, żeby spłacić swoje długi wobec jugosławiańskiej mafii. Podejmuje spore ryzyko, żeby to osiągnąć...

Magnus Blomberg to skorumpowany gliniarz. W swoich działaniach zawsze balansuje na granicy prawa. Jego największym minusem jest jednak słabość do kobiet, która bardzo mu zagraża. Magnus współpracuje z niebezpiecznym człowiekiem, w dodatku sam do końca nie wie czym ten się zajmuje...

Amanda jest młodą policjantką, która chce rozwikłać jedną sprawę sprzed lat - chce poznań powód, dla którego jej siostra popełniła samobójstwo. Szybko okazuje się jednak, że jej siostra została po prostu zamordowana. Amanda postanawia poświęcić wszystko, aby odkryć prawdę i doprowadzić zabójców przed oblicze sprawiedliwości...

Jego filozofia: jeśli ktoś ciężko pracuje, da się to zobaczyć. Tak samo było z kolegami, na których złożono doniesienie w sprawie nadużycia uprawnień, stosowania przemocy czy czegoś takiego. Chwytali istotę bycia policjantem. Pozostali, których nigdy nie za nic nie zgłoszono, mogli równie dobrze zwrócić odznakę.

Na pewno Skradziony pawian nie jest powieścią mocno promowaną, czy słusznie? Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Myślę jednak, że zasługuje ona to, żeby być zauważoną.

Bez wątpienia jest to pozycja bardzo ciekawa. Autorka z wprawą opisuje środowisko szwedzkich policjantów, a także jego problemy: korupcję, przemoc, nadużycie uprawnień, niewłaściwe traktowanie informatorów czy nadmierne monitorowanie sprawców, którzy odbyli już swoją karę. Z wprawą zarysowano również szwedzki margines społeczeństwa i jego poczynania. Dzięki temu powieść wydaje się niezwykle realistyczna, a fabuła zdecydowanie na tym zyskuje.

Intrygujący są również bohaterowie. Silną postacią kobiecą jest bez wątpienia Amanda, która co prawda dopiero zaczyna w roli policjantki, ale prowadzi swoje prywatne śledztwo. Nie cofnie się przed niczym, żeby ją rozwiązać. Mimo wszystko widać lekkie elementy "niespójne" w tej postaci.

To co wywołuje mój lekki sprzeciw wobec tej książki to konstrukcja fabuły. Jest w niej bardzo wiele wątków, a nie wszystkie zostały poprowadzone z wprawą i dostatecznie rozwinięte. Dodatkowo nie jestem do końca przekonana do "wstawek z pamiętnika", które miały urozmaicić akcję. Myślę, że nie były potrzebne.

Trzeba robić to, na co ma się ochotę. Poluzować czasami wszystkie zasady.

Skradziony pawian to pozycja słabo promowana, ale bez wątpienia jest ciekawym szwedzkim debiutem. Myślę, że jest warta uwagi. Szczególnie na realizm.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)