Haruki Murakami - Zawód: powieściopisarzTytuł: Zawód: powieściopisarz
Autor: Haruki Murakami
Wydawnictwo: Muza

Na rynku dostępnych jest wiele podręczników do pisania. Jedne są lepsze drugie gorsze. Niektóre zostały stworzone przez pisarzy, inne przez ludzi różnych specjalności. Na polskim rynku mamy podręcznik "Maszyna do pisania" autorstwa Katarzyny Bondy, w którym znajdziemy gotowe recepty na wszystko, ale czy o to chodzi? W swoim posiadaniu mam również dosyć ciekawy poradnik mistrza Kinga, o którym kiedyś Wam opowiem. Przejdźmy jednak do dzisiejszej pozycji.

Moim prywatnym zdaniem pisanie powieści jest właściwie irytująco powolną czynnością. Nie dostrzegam w nim żadnych elementów wymagających błyskotliwości. Siedzi człowiek sam zamknięty w pokoju i tylko ciągle coś zmienia w tekście, myśląc: "I tak źle, i tak niedobrze".

Co stworzył Haruki Murakami? Nie jest to ani autobiografia, ani podręcznik, jak może sugerować tytuł. To zbiór esejów, w którym Haruki Murakami opowiada nam trochę o swoim życiu powieściopisarza, a tworzy od przeszło trzydziestu pięciu lat. Znajdziemy tutaj również wnikliwe obserwacje światowego rynku pisarskiego i rady nie tylko dla początkujących. Książka nie zawiera jednak gotowych odpowiedzi. Nie znajdziemy tutaj schematów i rozwiązań, do wszystkiego musimy dojść sami, ale być może o to właśnie chodzi?
Haruki Murakami jest synem buddyjskiego duchownego. W wieku 30 lat ukazała się jego pierwsza powieść "Słuchaj pieśni wiatru", która zajęła pierwsze miejsce w konkursie i literackim i zdobyła nagrodę Gunzo. Dziś Haruki Murakami jest japońskim eseistą, pisarzem i tłumaczem literatury amerykańskiej. Murakami zadebiutował w 1979 roku i od tamtej pory napisał 14 powieści, 4 zbiory opowiadań oraz wiele esejów i zbiorów z dziedziny: literatura faktu, w Polsce ukazały się: "O czym myślę, kiedy mówię o bieganiu" oraz Zawód: powieściopisarz. Nikt więc nie jest chyba wstanie podważyć jego kompetencji i wielkiego doświadczenia.

Nie jest trudno napisać jedną powieść. Niektórym nie jest nawet trudno napisać wybitną powieść. Nie mówię, że to łatwe, ale nie jest niemożliwe. Lecz pisanie przez długie lata jest trudne. Nie każdy to potrafi. (...) Piszą tylko ludzie, którzy tego pragną i nie mogą nie pisać. I piszą coraz więcej.

Haruki Murakami porusza tematy, które dla niektórych mogą wydawać się kontrowersyjne. Wskazuje jednak bez cienia wątpliwości, że każdy może napisać jedną powieść, może to być nawet powieść wybitna, ale nie każdy może być pisarzem, bo to jest już zadanie o wiele trudniejsze. Co za tym idzie wskazuje, że pisarze wcale nie są błyskotliwi, bo proces pisania jest żmudny i nieraz chce się zrezygnować. Geniusze odpuszczają. Pisarzami zostają ci, którzy są po prostu wytrwali. Murakami zabierając się do pisania długiej powieści pisze określoną liczbę znaków dziennie, ani mniej, ani więcej, zawsze taką samą - 4 tysiące, i to ta konsekwencja sprawia, że te powieści powstają. Wypowiada się także na temat wszechobecnej krytyki, o zawiści wśród pisarzy i o tym, że nie wszystko da się brać do siebie.

Wydaje mi się więc, że ludzie pragnący zostać pisarzami powinni przede wszystkim dużo czytać. (...) myślę, że czytanie to najważniejszy instruktarz pisania powieści, instruktarz, którego nie może zabraknąć. Żeby napisać powieść, trzeba od podstaw doświadczyć i zrozumieć, jak powinna być zbudowana. To tak oczywiste jak to, że aby zrobić omlet, trzeba najpierw rozbić jajka.

Książka z składa się z 11 esejów (niewygłoszonych odczytów), które były tworzone już sześć lat wcześniej. Teksty są różnorodne, intrygujące, zawierają celną krytykę, ciekawe rady. Styl Murakamiego jak zwykle jest prosty i przyjemny. Ten zbiór zadowoli zarówno jego czytelników, którzy poznają go lepiej i dowiedzą się o nim oraz o jego twórczości znacznie więcej, ale także początkujących pisarzy, przyszłych pisarzy, czy pisarzy, którzy tworzą od lat.
Zawód: powieściopisarz, to bardzo ciekawy zbiór esejów, który zadowoli najbardziej wybrednych czytelników. Zdecydowanie przypadł mi do gustu i z chęcią sięgnę po kolejne książki autorstwa Murakamiego, bo znam ich zaledwie kilka, a bardzo lubię twórczość autora. Zdecydowanie polecam :)

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)