Huntley Fitzpatrick - Gra miłości


Moje życie obok było moim pierwszym spotkaniem z piórem Huntley Fitzpatrick. Lekturę tamtej powieści wspominam nadzwyczaj dobrze, dlatego z radością zabrałam się za kolejną część. Od razu na wstępie ostrzegam oba tomy można czytać rozłącznie, ale lepiej zacząć od pierwszego jest bowiem odrobinę lepszy, a i więcej wydarzeń z drugiego tomu będzie miało sens.

Tytuł: Gra miłości
Autor: Huntley Fitzpatrick
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Tim Mason jest bardzo zagubionym chłopakiem na progu dorosłości, już teraz boryka się z problemami, które nigdy nie powinny dotknąć osób w jego wieku. Tim prawdopodobnie znajdzie po omacku barek z alkoholem, za kilka lat może potrzebować przeszczepu wątroby lub nie dożyje swojej przyszłości, bo wjedzie samochodem w czyjś dom.

Alice Garrett zmienia chłopaków jak rękawiczki, potrafi być bardzo chłodna i trudna w obyciu. Na głowie ma mnóstwo obowiązków. Studia, rodzinę, finanse rodziny, w domu Garrett'ów nigdy nie jest lekko. Alice ma jednak zasady - nie zamierza umawiać się z przyjaciółmi młodszych braci, szczególnie z tymi posiadającymi spory ciężar z przeszłości. Ma wystarczająco własnych problemów.

Tim powoli staje na nogi - nie pije, rzucił seks z anonimowymi dziewczynami, ale został wyrzucony ze szkoły i z domu rodzinnego. Dzięki Jase'owi zajmuje mieszkanie nad garażem, które zwolnił jego starszy brat, mieszkanie którego pragnęła Alice. Alice i Tim nie są dla siebie mądrym wyborem. Co się wydarzy kiedy tak dwójka da sobie szansę?Powieść została napisana w narracji pierwszoosobowej, a narratorów mamy dwóch: Alice i Tim, dzięki temu jesteśmy w stanie dobrze poznać głównych bohaterów, ich myśli, powody, dla których postępują tak, a nie inaczej oraz ich środowisko. 

Huntley Fitzpatrick posługuje się językiem lekkim, przyjemnym i... zabawnym. Dialogi pomiędzy bohaterami niejednokrotnie wywołają uśmiech na twarzy bardzo wielu czytelników. Nie znajdziemy tutaj rozbudowanych opisów krajobrazów, za to całkiem zabawne porównania do filmów.

Może jesteśmy trochę poobijani, ale na pewno nie zostaliśmy zniszczeni.

Tima poznaliśmy już w pierwszym tomie, był bratem przyjaciółki Sam. Trudno było go nie zauważyć. Był charyzmatyczny, zabawny i brał od życia to co chciał. Problem w tym, że był wiecznie upalony i pijany. Alice również poznaliśmy w pierwszym tomie jednak wtedy trudno było pałać do niej nadmierną sympatią. Tim i Alice zdecydowanie w drugim tomie bardzo wiele zyskują.

Autorka w powieści porusza wiele trudnych problemów. Ponownie wraca do problemu narkotyków, bardzo mocno wkracza w problem alkoholizmu, odrzucenia przez rodzinę, czy ponoszenia konsekwencji naszych nieprzemyślanych wyborów.

Ponieważ kiedy czegoś chcemy, chcemy tego od razu. Chce nam się pić, potrzebujemy napoju, to go sobie bierzemy. Szukanie czystej szklanki, umycie brudnej i całe to zamieszanie... nie, dzięki Liczą się sprawy podstawowe. Chcemy tego, czego chcemy natychmiast...

To co lubię w powieściach Fitzpatrick to, to że nigdy nie skupia się na jednym wątku czy motywie. Miłość jest tutaj ważna, to w końcu NA, a mimo wszystko nie gra pierwszych skrzypiec. Alice i Tim to główni bohaterowie, a mimo wszystko inni są równie wyraźni i ciekawi, chociaż w pierwszym tomie faktycznie otoczenie głównych bohaterów było mocniej zarysowane niż tutaj.

Chyba jedynym błędem autorki albo raczej niedociągnięciem tej powieści jest spłycenie relacji Tima z jego siostrą oraz jego problemu alkoholizmu. Zostały one zarysowane z dużą wprawą, ale autorka nie poświęciła im należytej uwagi. Można było z tego więcej wyciągnąć.Gra o miłość autorstwa Huntley Fitzpatrick to powieść ciekawa, realistyczna i świetnie wpisująca się w gatunek NA. Pióro Fitzapatrick ma w sobie niezwykłą lekkość. Myślę, że bardzo wiele osób będzie usatysfakcjonowanych lekturą, szczególnie jeśli przypadł Wam do gustu tom pierwszy.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)