PRAGNIENIE - JO NESBOJo Nesbo- Mistrz kryminałów. Klasyk gatunku. Mistrz snucia intryg. Takie określenia nasuwają się po przeczytaniu kolejnej  już części (11 tom) powieści o komisarzu Harrym Hole – „Pragnienie”. I choć pierwsza książka z cyklu („Człowiek – Nietoperz”) nie powaliła mnie na kolana, tak ostatnia część już tak. 


Tytuł: Pragnienie
Autor:  Jo Nesbo
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Harry Hole niepokorny komisarz z Oslo, alkoholik, którego postać Jo Nesbo stworzył 20 lat temu powraca. Nie długo mógł się cieszyć szczęśliwym życiem u boku żony i przybranego syna oraz spokojną pracą jako nauczyciel akademicki. W Oslo pojawia się kolejny seryjny morderca. Swoje ofiary wyszukuje na popularnym serwisie społecznościowym Tinder. Sprawę prowadzi Kattarine Bratt. Gdy śledztwo utknie w martwym punkcie prosi o pomoc Hole. Harry początkowo odmawia. Jednak pod wpływem nacisku z góry przyjmuje propozycję. Szybko odkrywa, że sprawa łączy się z jedynym przestępcą, który wymknął mu się z rąk. Jak zakończy się ta sprawa, czy komisarz sprosta zadaniu?

Jo Nesbo nie po raz pierwszy w swoich powieściach porusza trudne tematy. Nie boi się otwarcie pisać o pedofilii, wampiryzmie, gwałcie czy molestowaniu seksualnym. Odkrywa najciemniejsze strony ludzkiej duszy. Pokazuje jak trudno dostosować się do współczesnego świata, a niepohamowana ambicja i żądza spełnienia marzeń stają się przyczyną zbrodni.

„(…) wydaje ci się, że trafiłeś na sam szczyt łańcucha pokarmowego w policji. Dlatego pierwsza lekcja mówi: śledczy, którzy zajmują się zabójstwami, są tacy sami jak większość innych ludzi. Nie jesteśmy szczególnie inteligentni, a niektóry z nas są wręcz głupi. Popełniamy błędy, dużo błędów, i niezbyt dobrze się na nich uczymy.”

Takiej lekcji Harry udziela nowemu śledczemu Wyllerowi, choć widzi w nim ogromny potencjał. W tych kilku słowach ukazuje policjantów jako zwykłych omylnych ludzi. Choć wśród nich są również osoby z dużą ilością inteligencji i umiejętnościach. Do nich należy również młody adept sztuki policyjnej. Czy będzie z niego następny Hole?

Sieć intryg stworzona przez autora jest wręcz idealna. Po raz kolejny chciałam oszukać śledczych i samego Nesbo, chcąc na kilkadziesiąt stron wcześniej rozwiązać zagadkę. Jak zwykle autor mnie przechytrzył. Puzzle kryminalnej intrygi układają się w całość na ostatnich stronach. I nie ma się co oszukiwać, że rozwiążemy zagadkę wcześniej. „Pragnienie” staje się zatem wyzwaniem dla każdego, kto lubi zagadki.

„Pragnienie” to kryminał godny polecenia. Z pewnością zadowoli fanów norweskiego pisarza, ale także przyczyni się do powiększenia grona miłośników Harrego Hole. Tym bardziej, że z każdą kolejną częścią zaskakuje czytelnika coraz bardziej. A wydawałoby się, że postać wykreowana ponad 20 lat temu nie ma szans na przetrwania. Nesbo zaprzecza jednak mitom, że kolejna część jest zawsze gorsza. Nie tym razem. To jedna z najmroczniejszych a zarazem najdoskonalsza jego książka. Zachęcam zatem do lektury.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)