Iwona Kienzler - Księżna Diana


Rzadko sięgam po biografie są jednak takie obok, których nie można przejść obojętnie. W tym roku miałam już okazję przeczytać świetną biografię Marii Curie-Skłodowskiej autorstwa Magdaleny Niedźwieckiej. Tym razem sięgnęłam po książkę Iwony Kienzler i biografię Księżnej Diany. Czy to był dobry wybór?

Tytuł: Księżna Diana
Autor: Iwona Kienzler
Wydawnictwo: Bellona

Księżna Diana to postać, członkini brytyjskiej rodziny królewskiej. Pierwsza żona Karola - księcia Walii, syna królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga. Matka Wilhelma - księcia Cambridge i Henryka - księcia Walii. Słyszał o niej każdy. Zwana królową ludzkich serc, mocno zaangażowana w pomoc chorym, ubogim i cierpiącym. Nieszczęśliwa żona, bulimiczka, kobieta zdradzająca męża, opowiadająca o rodzinnych brudach w mediach. Kim tak naprawdę była księżna Diana? Który z jej wizerunków był prawdziwy?


Iwona Kienzler, jeżeli wierzyć napisowi z tyłu napisała pierwszą polską biografię księżnej Diany. Opowiada ona o całym życiu księżnej, ale traktuje także o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Autorka wspomina o tym, że książę Walii wcale nie był najlepszym kandydatem na męża w Europie, w szafach Windsorów można znaleźć szkielety, o cnotliwości przyszłej księżnej, o kochankach księżnej, rozwodzie, wypadku, teoriach spiskowych i pośmiertnym triumfie.

Nieważne, czy popełnia się grzechy, 
jedyny prawdziwy grzech to dać się złapać.

Historia księżnej Diany nie jest szczęśliwą historią o kopciuszku, który poznaje swojego księcia z bajki. Nie ma ono również happy endu. Co na to wpłynęło? Aż ciśnie się na usta los, ale to nie do końca tak. Wydaje się, że Diana i Karol nawzajem zniszczyli swoje małżeństwo. Nie zmienia to jednak faktu, że Diana cierpiała na bulimię i zbędne nastroje. Karol miał kochankę, ale nie tylko on, bo i Diana uwikłała się różne związki. Nie zmienia to jednak faktu, że ludzie widzieli w niej kogoś innego. Miała swój wkład w wiele działań dobroczynnych, który był nie do przecenienia. Pozostaje jeszcze kwestia wypadku, która w ustach niektórych urasta do miana zamachu, a teorie spiskowe mnożą się do dzisiaj.

Biografia autorstwa Iwony Kienzler jest na pewno ciekawa. Autorka starała się w formie skrótowej przedstawić wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia księżnej Diany i rodu Windsorów. W dużej mierze jej się to udało, ale i tak po lekturze odczuwa się niedosyt. Z drugiej strony o księżnej Dianie napisano już naprawdę wiele. Czy to najlepsza jej biografia? Nie wiem, bo niestety nie mam porównania. Tak czy tak, w tej eleganckiej okładce stanowi bardzo dobry prezent.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)