Rodzinne więzy - Julie Lawson TimmerZdawać by się mogło, że rodzina to osoby ze sobą spokrewnione. Rodzinę powinny łączyć więzy krwi. Ale czy tak jest zawsze? Czy czasami nie jest ważniejsza więź emocjonalna? W nowej powieści Julie Lawson Timmer „Rodzinne więzy”  podejmuje bardzo trudny temat. Temat miłości  rodzinnej.
Char to czterdziestopięcioletnia kobieta. Właśnie straciła męża. A jej piętnastoletnia pasierbica ojca. Po ceremonii pogrzebowej  kobieta uświadamia sobie smutną rzecz. Przez ostatnie pięć lat to ona była zawsze blisko Allie. To właśnie ona towarzyszyła jej w codziennych czynnościach, wspierała w kłopotach czy pocieszała w trudnych chwilach. W jednej chwili przestała mieć do tego prawo. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że Lindy - biologiczna matka dziewczynki  raz chce zabrać córkę do siebie a innym razem zostawiłaby wszystko tak jak jest.  


Starta ojca i męża, żałoba, niewyjaśniona sytuacja rodzinna sprawiają, że bliskie do tej pory Char i Allie zaczynają się od siebie oddalać. Allie opuszcza się w nauce, spotyka się z nieodpowiednim towarzystwem i robi się po prostu nieznośna. Chcar natomiast nie bardzo umie odnaleźć się w tej sytuacji. Z jednej strony chciałaby traktować pasierbicę tak jak do tej pory, a z drugiej strony boi się interweniować w sytuacjach tego wymagających. Zaczyna się zastanawiać nad rolą jaką pełni w życiu nastolatki.


Allie jako dobra uczennica udziela się charytatywnie udzielając korepetycji dziesięcioletniej Megan. Dziewczynka po wielu przejściach, wielu przerzucaniu z rąk do rąk w rodzinach zastępczych dwa lata wcześniej zostaje adoptowana. Allie pomaga nadrobić zaległości szkolne. Dziewczynki zaprzyjaźniają się. Pewnego dnia Morgan nie pojawia się na umówione spotkanie. Zarówno Allie jak i Char zaczynają się martwić, gdyż do tej pory Megan nie opuściła ani jednego spotkania. Kiedy nie pojawia się na kolejne spotkanie Allie postanawia dowiedzieć się, co się stało z dziewczynką. Czego się dowie i jak rozwiąże się sytuacja rodzinna? Koniecznie sięgnijcie po „Rodzinne więzy”, jeśli chcecie poznać odpowiedź.


„W ich życiu nie było już miejsca na „zawsze” i „nigdy”. Lindy zachichotała i poklepała dłoń Allie, jakby córka była maluchem, który właśnie poprosił o gwiazdkę z nieba”.


Tmmer porusza w swojej powieści bardzo ważne i trudne tematy. Bo kim nagle dla pasierbicy staje się macocha po śmierci jej ojca? Czy nadal pełni rolę opiekunki, czy może staje się zupełnie obcym człowiekiem. A może jest jeszcze na to inna odpowiedź?  Nie ma miejsca na „zawsze” i „nigdy”. Świat nie jest czarno-biały. Relacje nie są już takie proste. Szczególnie po stracie ojca i męża.


Jak poradzić sobie z bólem po śmierci ukochanej osoby? Nie ma tu jednoznacznej recepty na te pytania. Nie ma gotowych odpowiedzi.  Za to jest cała gama emocji z tym związanych. Są łzy, jest bunt, jest niezrozumienie, jest złość i  trzaskanie drzwiami. Zarówno Char jak i Allie próbują na swój sposób radzić sobie z żałobą.


Poruszony zostaje również problem adopcji i wszystkich jej konsekwencji. Czasami rodzice adopcyjnie nie do końca potrafią sprostać wyzwaniu jakiego się podjęli.  Czasami trudne sytuacje, takie jak pokazane w tej książce przerastają i rodzice adopcyjni uciekają się do różnych sposobów, jak pozbyć się „problemu”. 


Czytając „Więzy rodzinne” poczułam smutek, niezrozumienie dla pewnych zachowań a nawet złość. Poruszyła mnie historia Megan i jej niełatwego życia. Podziwiałam postawę Allie, która nie wahała się pomóc małej przyjaciółce. Dojrzewałam wraz z Char do podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie  postępowania z Allie. I poczułam się zaskoczona a zarazem rozczarowana zakończeniem książki. A zdarza się to bardzo rzadko, aby zakończenie mnie zaskoczyło.  


Podsumowując, polecam książkę, jest interesująca i pokazuje tematy niezbyt chętnie poruszane przez autorów. Na koniec nasuwa mi się stwierdzenie: „Nie ta osoba jest prawdziwą matką, co dała życie, ale ta która wychowała.”

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu
 

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)