"Dziewczyna bez skóry" - Mads Peder Nordbo„Dziewczyna bez skóry”  to pierwsza na polskim rynku wydawniczym powieść duńskiego pisarza Madsa Pedera Nordbo. Podbił on już wcześniej rynki światowe (wydał 3 powieści), a teraz mocnym uderzeniem wkracza do Polski. „Dziewczyna bez skóry” to światowy bestseler, który zachwycił świat wydawniczy. W ciągu 10 dni wydawca sprzedał prawa do 14 krajów. Mam nadzieję, że i wam przypadnie do gustu. Ja jestem zachwycona i żałuję jedynie, że nie przełożono na język polski wcześniejszych jego powieści kryminalnych.
Tytuł: Dziewczyna bez skóry

Autor:  Mads Peder Nordbo

Wydawnictwo: Burda Książki

Akcja powieści rozgrywa się na Grenlandii. Akcja toczy się dwutorowo w Nuuk (Godthåb) w 1973 oraz Nuuk w 2014. Wszystko w otoczeniu beskresnej, dzikiej i surowej przyrody. Wydarzenia opisane w książce opisują bestialskie zabójstwa, problem wykorzystywania seksualnego nieletnich, eksperymenty medyczne na dzieciach oraz korupcję w policji.Młody duński dziennikarz Matthew po śmierci ukochanej dziewczyny i ich nienarodzonego dziecka postanawia osiedlić się w miejscowości Nuuk na Grenlandii. Miejsce wybiera nieprzypadkowo. To stamtąd pochodzi ostatni ślad po jego zagnionym ojcu. Zatrudnia się w lokalnej gazecie. Pewnego dnia dostaje za zadanie napisanie artykułu o niezwykłym znalezisku, jakim ma być zmumifikowane ciało Wikinga. Byłaby to sensacja na skalę światową.  Szybko jednak okazuje się, że znalezione zwłoki giną, a pilnujący ich policjant zostaje zamordowany. Tak rozpoczyna się seria morderstw osób z rozcharatanym brzuchem pozbawionym wnętrzności.W niedługim odstępie czasu Matthew trafia na ślad sprawy sprzed 40 lat dotyczących zabójstw czterech mężczyzn podejrzanych o molestowanie seksualne swoich córek. Dociera do niepokojących informacji, które każą mu powiązać sprawę „mumii” z tamtymi morderstwami. Niestety nie wielu osobom może zaufać. Jedyną osobą godną zaufania okazuje się młoda Grenlandka Tupaarnaq, która dopiero co opuściła więzienie po dosiedzeniu kary za zabójstwo rodziców i rodzeństwa.Jak zakończy się prywatne śledztwo dwojga młodych ludzi  i czy śledztwo nie zostanie umorzone, podobnie jak stało się to ponad 40 lat temu?„Każda dziewczynka, którą kiedyś wykorzystywano, pozostaje opuszczonym i samotnym dzieckiem już do końca życia. Ból z powodu strasznej krzywdy wyrządzonej przez tych, którzy powinni nas chronić, nigdy nas nie opuści. Towarzyszy nam każdego dnia i boli tak samo teraz, jak wtedy kiedy gdy jako dziewięcio- czy dwunastolatki każdej nocy kładłyśmy się do łóżka i zasypiałyśmy z płaczem.”Autor bardzo wnikliwie opisuje problem wykorzystywania seksualnego dzieci na Grenlandii. Sam pracuje w Urzędzie Miejskim w Nuuk i ma dostęp do wielu statystyk. Nie od dziś zresztą wiadomo, że w Grenlandii jest najwyższy procent tego typu zachowań.  „Dziewczyna bez skóry” uzmysławia, jak wielką tragedią dla młodych dziewczyn jest ich molestowanie, w szczególności przez osoby najbliższe.Kryminał napisany w sposób przemyślany, gdzie akcja toczy się wartko i niejednokrotnie następują szybkie zwroty akcji. Charakterystyka postaci nie jest przerysowana, a przez słabości bohaterów wydają się oni nam bliżsi. Należ pochwalić też autora, że pomimo licznych opisów przyrodniczych nie są one rozwlekłe i nudne. 


Grenlandia do tej pory kojarzyła mi się z zimnym, mroźnym ale spokojnym krajem. Jak bardzo zmieniło się moje spojrzenie na ten region. Mads Peder Nordbo pokazał tę mroczną stronę Grenlandczyków.Kryminał polecam całym sercem dla tych, co lubią mroczne klimaty. Czyta się szybko. Jest wciągający. A zakończenie zaskakujące. Czekam aż na polskim rynku wydawniczym pojawią się wcześniejsze powieści tego autora. Z niecierpliwością też oczekuję kolejnych części z dziennikarzem Matthew oraz młodą Grenlandką Tupaarnaq.


Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu:
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)