Efekty Uboczne - Michael Palmer


"Efekty uboczne" Michaela Palmera to druga jego książka. O ile wydawało mi się, że "Siostrzyczki" to jest już mistrzostwo thrillera medycznego, to brak mi już skali jeśli chodzi o tę powieść. Ciekawy prolog, wprowadzający w arkana wojennych doświadczeń medycznych, daje już do myślenia o fabule książki. Nielegalne i nieetyczne badania prowadzone na grupie kobiet w obozie koncentracyjnym w Ravensbruck prowadzone są przez dr Beckera. Jak to ma się do teraźniejszości, w której toczy się pozostała część akcji "Efektów ubocznych"?


Tytuł: Efekty uboczne 
Autor:  Michael Palmer 
Wydawnictwo: Replika

W bostońskim szpitalu umierają dwie kobiety. Pozornie bez powiązań. A jednak umierają z tego samego powodu. Wykrwawiają się a ich jajniki wykazują patologiczne zmiany, z którymi dr Kate Bennett nie miała doczynienia. A kiedy do szpitala z takimi samymi objawami trafia jej przyjaciółka, młoda pani doktor rozpoczyna swoje prywatne śledztwo. Prowadzi ono do największego koncernu farmaceutycznego na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Kate dostaje w tym czasie propozycję objęcia stanowiska ordynatora na oddziale patologii. Nie wszystkim jednak ta kadnydatura pasuje. Za plecami pani patolog snute są rozmaite intrygi a zarządca szpitala próbuje zdyskredytować Kate. Z tej propozycji również niezadowolony jest mąż młodej pani doktor.Chciałby aby Kate zajęła się domem oraz urodziła mu potomka. Ważne dla niego byłoby też wsparcie w kampanii politycznej. Jest on pod silnym wpływem swojego ojca.

Kiedy Kate podejmuje decyzję o podaniu jej kandydatury do komisji weryfikacyjnej, jej małżeństwo zdaje się być w rozsypce. Jakie decyzje podejmie Kate? Czy grozi jej niebezpieczeństwo w związku z prowadzonym śledztwem? I co w tym wszystkim robią Hitlerowcy?


„Mam coś do przemysłu farmaceutycznego. Chyba po prostu problem z zaufaniem. Rozdają miliony dolarów studentom i lekarzom, wspierają reklamami dziesiątki nic nie wartych gazet i czasopism.(…) Poza tym mam poważne wątpliwości co do ich priorytetów, no wiesz, co jest ważniejsze w razie konfliktu między zyskiem a człowiekiem.”

 Po raz kolejny Michael Palmer zabiera nas w mroczny świat intryg medycznych. Wielka firma farmaceutyczna nie do końca działająca z zasadami etyki zawodowej zostaje pokazana na tle w zasadzie pojedynczego lekarza dbającego o zdrowie i życie pacjenta. Główna bohaterka jest dobrze scharakteryzowana, dobrze dobrane są jej cechy charakteru. Jest nie tylko miła, ale ma również swoje słabości. Podobnie jak pozostali bohaterowie "Efektów ubocznych". Ale również Kate dostrzega odwieczny konflikt w firmach farmaceutycznych - kasa czy dobro drugiego człowieka. Zwykle wygrywa niestety to pierwsze. I niestety jest to przykre.

Niesamowite napięcie generowane jest przez dużą liczbę fascynujących wątków. Wciągająca historia i fascynująca fabuła to jedno. Ale styl pisania Palmera to drugie.Staranność w opisie postaci oraz sytuacji tworzą bardzo wiarygodną opowieść. Kolejnym plusem dla autora "Efektów ubocznych" jest brak skomplikowanej terminologii medycznej.

Całość tworzy rewelacyjny thriller medyczny. Uważam, że jest to jedna z lepszych pozycji na jesienne wieczory. Zachęcam zatem do lektury. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję  wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)