Ja. Dobra. Zła - Ali LandAli Land – nieznana mi dotąd autorka. Debiutantka na polskiej scenie literackiej. Ukończyła studia w dziedzinie zdrowia psychicznego. Pracowała z dziećmi i zajmowała się ich psychiką. Swoje doświadczenie wykorzystała w powieści „Ja. Dobra. Zła.”Tytuł: Ja. Dobra. Zła.

Autor:  Ali Land

Wydawnictwo: Prószyński i S-kaMilly a w zasadzie Annie poznajemy, kiedy zostaje umieszczona w tymczasowej rodzinie zastępczej. Doniosła ona na swoją matkę o dręczeniu i zabójstwie dziewiątki dzieci.  Mike – psychoterapeuta i zastępczy ojciec ma przygotować nastolatkę do udziału w rozprawie przeciwko matce. Saskia – przybrana matka, która nie potrafi zadbać i porozumieć się ze swoją córką Phoebe. Ta z kolei pała jawną niechęcią do Milly. Szykanuje ją i ośmiesza w każdej możliwej sytuacji. 


„Pytanie Morgan wytrąca mnie z równowagi, kieruje myśli ku temu, co żyje wewnątrz mnie, zastanawiam się, czy da się od tego uciec. Cechy charakteru głęboko zagrzebane w moim DNA mnie prześladują. Nawiedzają.”


Milly nie tylko doniosła na własną matkę, ale też jest głównym świadkiem oskarżenia. W głębi duszy kocha matkę, pomimo tego, co zgotowała jej w domu. Wciąż słyszy jej słowa. Wciąż z nią rozmawia i czuje się winna. Winna śmierci tych dzieci. I choć nie mogła nic zrobić, to obwinia siebie. 


Zastanawia się, jak daleko pada jabłko od jabłoni? Czy cechy charakteru zapisane w DNA da się zmienić? Czy wychowanie jakie otrzymała przez ponad piętnaście lat będzie miało wpływ na dalszy jej los? Dziewczyna toczy w sobie walkę między tą dobrą a tą złą. Która z nich wygra tę batalię? Sięgnijcie koniecznie po tę książkę, jeśli chcecie się przekonać.


„Dziecko i rodzic, nie ma bardziej skomplikowanej relacji”.


Zarówno relacja Milly z własną matką, jak i relacja Saski i Phoebe ukazane są w sposób zaskakujący. Ali Land jest doskonałą obserwatorką i doskonale potrafi zaglądać w zakątki ludzkiego umysłu. Doskonale przedstawiła w powieści trudne relacje między dorosłym a dzieckiem. 


Doskonale pokazana jest również wewnętrzna walka, jaką codziennie stacza każdy z nas podejmując wybory. Każdemu z nas niejednokrotnie na jednym ramieniu siedzi anioł, a na drugim diabeł. Słuchamy szeptów, to jednego to drugiego. Czasami kierujemy się dobrym, a czasami złem.


Ali Land wykreowała postacie jak najbardziej rzeczywiste, choć momentami przerażające. Pokazuje brutalny świat, taki jaki jest. Trudne relacje między nastolatkami, między rodzicem a dzieckiem. 


Książka wciągnęła mnie. Nie mogłam się od niej oderwać, choć niejednokrotnie przerażała. Wywołała skrajne emocje. Bo z jednej strony rozumiałam postępowanie głównej bohaterki. Z drugiej zaś strony ją potępiałam. Książka na pewno godna polecenia. Z dobrą analizą psychologiczną naszej psychiki. Czekam na kolejną powieść Ali Land. Mam nadzieję, że będzie co najmniej tak dobra jak ta.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu:


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)