Remigiusz Mróz - Nieodnaleziona


Nieodnaleziona to thriller psychologiczny Mroza, który ma pomóc mu w ekspansji na rynki zagraniczne. To polska odpowiedź na wszystkie dobre książki z tego gatunku. Jak poszło autorowi? Czy rekomendacja zagranicznej autorki to tylko dobry chwyt marketingowy? Przekonajcie się czy pod tą intrygującą okładką kryje się równie ciekawa historia.

Tytuł: Nieodnaleziona
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Filia

Gdybym oświadczył jej się chwilę wcześniej, nigdy by do tego nie doszło. Nie napadnięto by nas, ja nie trafiłbym do szpitala, a ona nie zniknęłaby na zawsze z mojego życia.

Damian Werner dziesięć lat temu doświadczył wydarzenia, które na zawsze odmieniło jego życie. Tamtego wieczoru, który zapamięta już do końca swoich dni zaginęła jego narzeczona. Właśnie teraz, po dziesięciu latach niespodziewanie natrafił na ślad ukochanej. Na jednym z popularnych serwisów społecznościowych typu spotted pojawiło się jej zdjęcie.

Początkowo Werner wierzy w to, że to czysty przypadek. Podobieństwo, zwykła zbieżność, takie rzeczy się zdarzały. Problem w tym, że to zdjęcie zrobił sam na kilka dni przed zaginięciem. Nikomu go nie pokazał. Jaki więc sekret ukrywa to zdjęcie? Co robi na portalu społecznościowym?

Kto szuka dziewczyny? Czy to możliwe, że po dziesięciu latach po prostu się pojawiła? Damian znał swoją narzeczoną doskonale. Im dłużej jednak jej szuka tym bardziej mroczną przeszłość odkrywa. Co czeka go na końcu zagadki? 

Najwięcej łez wylewamy nie nad grobami tych, których najlepiej poznaliśmy, ale tych, którzy sprawili, że mogliśmy lepiej poznać samych siebie. Tych, którzy pokazali nam, kim naprawdę jesteśmy.
Nieodnaleziona świadczy o tym, że autor jest w jak najlepszej formie. Jakiekolwiek potknięcia, które były u niego zauważalne, czy odchylenia od standardowej formy, którą zdążył sobie wypracować. Mróz wrócił do tego co znamy i nadał temu nowy kształt tworząc książkę na miarę światowych bestsellerów:
- nowy gatunek - thriller psychologiczny to coś czego autor jeszcze nie ruszał, ale poznał ramy tego gatunku i świetnie się w nich zmieścił;
- research - Mróz poruszył ważny temat społeczny, którym jest przemoc domowa; zgłębił go, poznał, zrozumiał i przedstawił własny punkt widzenia;
- bohaterowie - wyraziści i noszący w sercu swoją historię, którą muszą nam opowiedzieć;
- wartka akcja;
- intryga napędzająca fabułę;
- nieoczywiste zakończenie, zaskakujące czytelnika;
- lekka przesada w kwestiach medycznych, która wymaga od czytelnika przymknięcia oka;
- lekki, przyjemny styl napędzający akcję.
To wyznaczniki Mroza. Ktoś może powiedzieć, że lekka przesada w kwestiach medycznych psuje obraz książki, ale to nieprawda. Nieodnaleziona jest pełna realizmu, a drobne przekłamania nie są w stanie tego zniszczyć. Szczególnie, że zdążyłem się do nich przyzwyczaić. To sprawia, że lektura tej książki w pewien sposób jest znajoma.

Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że wierzymy w to, w co chcemy wierzyć. Ignorujemy fakty, które stoją z tym w sprzeczności. I uwydatniamy te, które potwierdzają nasze założenia.

Nieodnaleziona to książka świadcząca o tym, że Mróz jest naprawdę w formie i gotowy jest podbijać nie tylko polski rynek czytelniczy, ale i przeprowadzi ekspansję na rynki zagraniczne. Z jakim skutkiem? Myślę, że nie musimy się martwić o autora, bo świetnie sobie poradzi.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)