Tom Hanks - Kolekcja nietypowych zdarzeń

Tom Hanks to jeden z moich ulubionych aktorów. Naprawdę go uwielbiam praktycznie w każdej roli. Wy też go lubicie i znacie, prawda? Jest amerykańskim aktorem, reżyserem, producentem filmowym i teraz także pisarzem. Jest także jednym z niewielu aktorów, któremu udało się zdobyć Oscara dwa razy z rzędu. Jesteście ciekawi jego debiutu pisarskiego?

Tytuł: Kolekcja nietypowych zdarzeń
Autor: Tom Hanks
Wydawnictwo: Wielka Litera


Z założenia w zbiorze siedemnastu opowieści, a tak naprawdę zwykłych opowiadań Tom Hanks chciał dowieść, że świat nie ma żadnych granic. Użyłam słowa z "założenia" celowo, nie martwcie się. 

Autorowi co prawda udało się stworzyć bardzo różnorodnych i nieoczywistych bohaterów. Każdy z nich ma do opowiedzenia swoją historię. Wszystkie tak naprawdę krążą wokół maszyny do pisania i uwielbienia dla niej, nawet jeśli nie bezpośrednio to chociaż pośrednio, bo to właśnie ona jest głównym motywem tego zbioru.

Dla autora nie ma znaczenia czas i przestrzeń. Nie przejmuje się granicami stanów, nie zważa na to jaki aktualnie mamy czas. Nie skupia się w ogóle na tym, żeby przystosować świat przedstawiony do historii, którą chce opowiedzieć przez co część opowiadań wydaje się niezrozumiała, niezupełna, niedokończona. 

Autor opowiada nam o świecie widzianym swoimi oczami z humorem, z dystansem, to prawda, ale niekoniecznie radzi sobie ze stylem, który jest przyjemny, ale nie zachwyca, bliżej mu po prostu do poprawności niż czegoś niezwykłego.

Kolekcja nietypowych zdarzeń to zbiór siedemnastu opowiadań, z których trzy są warte uwagi, a pozostałe są poprawne, niezrozumiałe. Przyznam szczerze, że książka w ogóle nie przypadła mi do gustu i niespecjalnie cieszę się z tego, że ją przeczytałam. Toma Hanksa będę oglądać na wielkim ekranie, ale jego prozy już czytać nie będę.


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)