Adam Silvera - Raczej szczęśliwy niż nieNie często zdarza mi się, żeby książka dosłownie wbiła mnie w fotel, a jej treść prześladowała mnie po nocach nie pozwalając o sobie zapomnieć. Adam Silvera jednak tego dokonał, z czego bardzo się cieszę, ponieważ „Raczej szczęśliwy niż nie” jest powieścią tak diabelnie błyskotliwą, mądrą, wartościową i wypełnioną uczuciami, że mimo że pochłonęłam ją zaledwie w dwa dni, to śmiało mogę przyznać, że została ze mną na dłużej i chyba już pozostanie.

Tytuł: Raczej szczęśliwy niż nie
Autor: Adam Silvera
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Szesnastoletni Aaron Soto próbuje odnaleźć szczęście po traumatycznej rodzinnej tragedii, która odcisnęła na jego życiu bolesne piętno. Pomaga mu w tym jego dziewczyna Genevieve oraz nowo poznany przyjaciel Thomas. Kiedy Genevieve wyjeżdża na obóz artystyczny Aaron zaczyna spędzać więcej czasu z Thomasem, przed którym coraz bardziej się otwiera. Zaczyna odkrywać rzeczy o sobie, których wcześniej nie był świadom, i które staną na jego drodze do szczęścia. Ratunkiem może jednak okazać się zabieg zmiany pamięci w Instytucie Leteo, ale czy utrata własnej tożsamości jest warta zapomnienia bolącej prawdy?


Adam Silvera stworzył powieść nietuzinkową i mocno wyróżniającą się na tle innych powieści młodzieżowych. Wyjątkowy styl oraz intrygujący sposób prowadzenia narracji sprawiają, że tę powieść się naprawdę bardzo dobrze czyta. Mimo że jest to debiut literacki, to autor w swojej powieści porusza bardzo ważne tematy, które są czytelnikowi bardzo bliskie. W sposób odważny i bezlitosny autor przedstawia czytelnikowi świat, któremu daleko do idealności i w którym ludzie uciekając przed bolesnymi wspomnieniami decydują się na ich zmianę lub wymazanie. Tym samym autor podkreśla tutaj wagę wspomnień, ich wpływ na nasze życie oraz stawia przed czytelnikiem pytanie: czy gdybyś mógł zmienić swoje wspomnienia, zrobiłbyś to?   


W „Raczej szczęśliwy niż nie” istotną rolę odgrywają również bohaterowie. Postacie wykreowane przez Adama Silverę nie są idealne, zarówno z wyglądu jak i z wnętrza, co jest zdecydowanie bardzo dobrym zabiegiem, który wyróżnia tę powieść na tle przesłodzonych często młodzieżówek. Każdy z przedstawionych bohaterów popełnia błędy, mówi głupie rzeczy oraz robi rzeczy, których nie powinien. Ujawnia się przez to pewien obraz społeczeństwa, któremu daleko do tolerancji i wzajemnego zrozumienia, nacechowanego bezrefleksyjnym egoizmem. W takim środowisku niełatwo o akceptacje, a wyróżniające się jednostki zawsze pozostaną na celowniku. 


Już na początku lektury tej powieści miałam wrażenie, że coś jest nie tak, że umyka mi pewien ważny szczegół, który mógłby pozwolić mi lepiej zrozumieć głównego bohatera. Spowodowało to, że przez tę część powieści, podczas której próbujemy jakoś ułożyć elementy układani zostawionej nam przez autora, nie do końca rozumiałam głównego bohatera. Widziałam, że Aarona Soto dręczy ogromny, przytłaczający ból, który tkwi w nim głęboko zakorzeniony. Tego niemego krzyku wołającego o pomoc nie da się przeoczyć i ze strony na stronę coraz bardziej żałowałam, że nie mogę na ten krzyk odpowiedzieć. Starałam się zrozumieć kierujące bohaterem motywacje, jednak czułam, że pod tym wszystkim kryje się coś jeszcze. Moje przeczucie mnie nie myliło i w końcu absolutnie zrozumiałam Aarona, a Adam Silvera bezlitośnie zafundował mi ogromny, emocjonalny rollercoaster czyniąc tą powieść boleśnie piękną i prawdziwą.„Raczej szczęśliwy niż nie” jest niezaprzeczalnie powieścią bardzo wartościową. Wywołuje dużo refleksji i nawet inspiruje do zmian w naszym życiu i naszym światopoglądzie, przez co uważam, że to pozycja obowiązkowa nie tylko dla młodzieży. Nie mogę się doczekać, aż w moje ręce wpadnie następna powieść Adama Silvery. Jest to bez wątpienia bardzo utalentowany pisarz, który w ciekawy sposób potrafi przekazać bardzo inspirujące i ważne treści. Mam nadzieję, że już niedługo polski rynek wydawniczy wzbogaci się o kolejną pozycję jego autorstwa!

Za egzemplarz recenzencki bardzo dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona, które po raz kolejny zachwyca wyjątkowym wydaniem książki!


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)