Magdalena Witkiewicz, Marzena Grochowska - GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z czarnej D.


Najnowsza współautorska książka Magdaleny Witkiewicz jest swego rodzaju poradnikiem, który ma być kluczem do znalezienia tego co w życiu najczęściej gubimy. Jesteście ciekawi o co chodzi? Zapraszam na recenzję!

Tytuł: GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.
Autorzy: Magdalena Witkiewicz, Marzena Grochowska
Wydawnictwo: Od deski do deski

Można powiedzieć, że Czarna D. leży za siedmioma górami, za siedmioma lasami i za siedmioma rzekami, a więc byłoby pięknie jak w każdej bajce. Tyle, że Czarna D. wcale nie jest ładna i bajkowa, wręcz przeciwnie jest zupełnie nieładna, nijaka.

To co magiczne w Czarnej D. to, to że każdy z nas trafia do niej przynajmniej kilka razy w życiu. Nawet jeśli na co dzień nie potrafi znaleźć drogi z punktu A do punktu B, to do Czarnej D. trafia bez większych trudności tyle, że wydostanie się z niej jest już o wiele trudniejsze. Zazwyczaj dostajemy od życia bilet last minute, lądujemy tam nieprzygotowani i bez pożegnania z naszymi bliskimi. 

Nie ma nic złego w Czarnej D., gorzej jednak jeśli jesteśmy tam tak często, że zaczynamy zapuszczać korzenie...

Rób to, co kochasz, a nigdy nie będziesz musiał pracować.

Główną bohaterką powieścio-poradnika jest Wincentyna Zwyczajna-Takajakty, która jest redaktorką miesięcznika "Kobieta na rozstajach". Za sprawą pewnego artykułu, który mógłby stanowić nadać ton jej karierze trafia do Czarnej D. i za nic nie może odnaleźć swojego GPS-u Szczęścia, dzięki któremu mogłaby się stąd wydostać. 

Spaceruje więc po Czarnej D. odsłaniając przed nami meandry życia jej mieszkańców, którzy są w swoim życiu bardzo nieszczęśliwi. Czasami tak bardzo, że nie są nawet w stanie tego dostrzec. Co jest nie tak z Czarną D.? Dlaczego wszyscy są w niej nieszczęśliwi? 

Czarna Dupa to stan umysłu, a nikt inny tylko ty jesteś jego właścicielką, zatem jeśli uznasz, że już pora odkurzyć pajęczyny, zapraszam w drogę. 

Czarna D. według autorek to metafora najgorszych chwil w życiu, które są wpisane w nasz życiowy scenariusz. To te wszystkie dni, kiedy uważamy, że świat się skończył, słońce już nigdy nie zaświeci, a tym samym nas nie czeka już nic dobrego.

GPS Szczęścia to specyficzna książka. Jak mówią same autorki nie jest to ani poradnik o życiu, ani o gotowaniu, ani o zawodach w prasowaniu tylko książka o tym, że każdy z nas czy chce, a szczególnie kiedy nie chce trafia do Czarnej D. 

Muszę przyznać, że coś w tym jest. Z tym, że trochę ciężko w ogóle uznać tę książkę za jakikolwiek poradnik ze względu na jej specyficzną formę i oprawę. Nie dość, że jest to bajkowa powieść, to jeszcze poradnik z lekkim przymrużeniem oka opatrzony pomysłowymi grafikami. Jak sprawdziło się to połączenie w praktyce?

Przymierzyłam szczęście - pasuje. Będę nosić!

GPS Szczęścia to bardzo pomysłowa pozycja. Autorki pod pozorem bajki pełnej metafor, ukrytych znaczeń i morałów starają nam się się wskazać błędy, które popełniamy na co dzień, a które sprawiają, że notorycznie lądujemy w Czarnej D.

Każdy z rozdziałów książki możemy uznać za swego rodzaju osobną bajkę, która opowiada nam o losach konkretnego bohatera, a po niej następuje przystępny komentarz coacha, który ma pomóc nam ją zrozumieć.

Ponadto w książce znajdziemy anegdotki, które Magdalena Witkiewicz często opowiada na sowich spotkaniach autorskich oraz osobiste przeżycia Marzeny Grochowskiej. To wszystko sprawia, że nieraz podczas lektury wybuchniemy śmiechem albo pokiwamy głową w niemym zrozumieniu dla danej sytuacji.

Bo ze szczęściem jest jak z zasięgiem. Czasem hula pełną parą, czasem je gubimy i wtedy jesteśmy bardzo nerwowi, czasem myślimy, że je mamy, a jednak je tracimy.

M i M, dwie niesamowite kobiety usiadły razem i wspólnie napisały poradnik-nieporadnik dla każdej z nas. Pierwsza z nich - Magdalena Witkiewicz to bestsellerowa autorka obyczajowych książek i specjalistka od szczęśliwych zakończeń. Druga - Marzena Grochowska to jednym słowem coach, który pomoże nam zmienić nasze nastawienie i sposób myślenia, co zaowocuje zmianą naszej postawy życiowej, a to w wielu sytuacjach jest niezbędne.


GPS Szczęścia autorstwa dwóch pozytywnie zakręconych kobiet bez wątpienia da kopa motywacyjnego bardzo wielu kobietom. Nie jest bowiem kluczem do rozwiązania wszystkich życiowych problemów, a tytułowym GPS-em, który ma nam pomóc obrać właściwą drogą do odnalezienia tego co zawsze tracimy - szczęścia.

Czytałam wiele poradników różnego rodzaju. Jako poradnika nie uplasowałabym tej pozycji na najwyższym miejscu, ale... postrzegając ją jako poradnik-nieporadnik lub powieścio-poradnik, wręcz przeciwnie. To książka pełna ciepła i naładowana mnóstwem pozytywnej energii, po której przeczytaniu bardzo chcemy wydostać się z Czarnej D. i być może właśnie ta książka stanie się dla nas GPS-em, którego potrzebowaliśmy od dłuższego czasu.


Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)