Światowy Dzień Książki pachnący ziołami


„Tradycja ziołolecznictwa w Karkonoszach”  - pod takim hasłem 21 kwietnia w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej odbyły się obchody Światowego Dnia Książki. Było to nietypowe „świętowanie”. Nie powiem bardzo mi się ten pomysł spodobał. 

Można było tam spotkać nie tylko czytelników Książnicy, ale również osoby zainteresowane ziołami i ziołolecznictwem. Odbyły się prelekcje, warsztaty praktyczne dotyczące ziół w kuchni, ziół dla zdrowia i urody.


Karkonosze słyną również ze swoich tradycji laboranckich. I to właśnie im zostały poświęcone spotkania autorskie z Przemkiem Wiaterem  (autor „Laboranci u Ducha Gór”), Marią Dolczewską  (autorka „Izery: moja rowerowa przestrzeń”) oraz Magdaleną Wożniak (autorka książki „Gniazdo żmij: rzecz o laborantach z Karkonoszy”). Podczas spotkań można było wzbogacić swój księgozbiór nie tylko o wymienione wyżej  pozycje. 


W trakcie imprezy regionalne wydawnictwa promowały swoje publikacje. Wydawnictwo AdRem zaprezentowało całą gamę książek i publikacji poświęconych regionowi dolnośląskiemu. Natomiast Karkonoski ParkNarodowy  oprócz pokazania publikacji przeprowadził konkurs przyrodniczy.


Całej imprezie towarzyszyła również wystawa fotograficzna Zygmunta Strzeleckiego „Współcześni laboranci – kontynuacja tradycji zielarskich w XXI w.” Można było też skosztować różnego rodzaju herbatki ziołowe, nalewki karkonoskie oraz zielone drinki. 

Impreza objęta została patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
Była to naprawdę ciekawa propozycja spędzenia czasu z literaturą, historią i współczesnością. Podoba mi się inicjatywa organizowania tego typu świąt w nietypowy sposób. Widać było, że osoby odwiedzające w tym dni Książnicę Karkonoską spędziły ten czas bardzo owocnie. Liczę na to, że w przyszłym roku Książnica Karkonoska podejmie kolejny ciekawy temat i w równie interesujący sposób zorganizuje obchody Światowego Dnia Książki.


A jak u Was obchodzono Światowy Dzień Książki? Podzielcie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Jestem ich bardzo ciekawa.


 
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)