"Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały" - Joanna Faber, Julie King


Sięgacie czasami po poradniki dotyczące wychowania dzieci? Mi owszem się zdarza, choć powiem szczerze, że niezbyt często. Do tej pory trafiłam chyba tylko na jeden taki, który był wg mnie godny uwagi („Dzieciozmagania” Kaz Cook). Ostatnio dotarły do mnie jednak słuchy, że na rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja w tej dziedzinie. Słyszałam o niej bardzo wiele pozytywnych opinii, dlatego też na własnej skórze postanowiłam sprawdzić, czy rzeczywiście jest to taka rewelacja. Chodzi mianowicie o poradnik zatytułowany „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”.

Tytuł: „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”
Autor: Joanna Faber, Julie King
Wydawnictwo: Media Rodzina


Autorki książki dokonały podziału poradnika na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich zatytułowana „Zestaw podstawowych narzędzi”, zawiera wiele cennych wskazówek dotyczących emocji, rozwiązywania konfliktów czy systemu pochwał i uznania. Wielu rodziców znajdzie tu pomocne informacje w tych kwestiach.
„Spójrzmy prawdzie w oczy. Gdyby dzieci robiły to, co im każemy, sprawy toczyłyby się gładko i wszyscy świetnie by się czuli!”
Dodatkowo autorki poświęciły tu cały rozdział na temat dzieci o tak zwanej „innej wrażliwości”, takim jak dzieciom autystycznym czy z zaburzeniami sensorycznymi. Jest to niewątpliwie zaleta tej książki, gdyż naprawdę niewielu autorom zajmujących się problemem wychowania dzieci, chce się zainteresować tym tematem. I nie jest to tylko rozdział dla rodziców, którzy posiadają dziecko z tego typu zaburzeniami. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, jak wygląda wychowanie takich dzieci, by później na ulicy, czy w sklepie nie krytykować rodziców, którzy wiedzą jak postępować z takimi dziećmi. A niestety często w naszym społeczeństwie możemy się spotkać z takim zachowaniem.
„W rodzicielstwie najlepsze jest jednak to, że jeśli za pierwszym razem coś schrzanisz, to prawie zawsze masz drugą szansę."
Kolejna część poradnika „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” poświęcona jest „Narzędziom w działaniu”. Tu mamy podane konkretne przykłady, jak poradzić sobie np. z dzieckiem, które nie chce jeść, sprzątać, czy mają problemy ze snem. Ale znajdziemy też informacje, jak radzić sobie z rywalizacją między rodzeństwem, jak nauczyć dziecko, że rodzice też mają uczucia. Oraz wiele innych tematów, które są ważne w wychowaniu dziecka.
"Czasami jedyny cel to zwykłe przetrwanie."
Jest to naprawdę świetny poradnik. Czytając go doszłam do wniosku, że autorki podeszły do tematu z dużym dystansem, bez zbędnego wymądrzania się, co niestety zdarza się w innych tego typu pozycjach. Opisują tu nie tylko swoje doświadczenie w wychowaniu dzieci, ale również osób, które uczestniczyły w prowadzonych przez nie warsztatach. I przyznają się otwarcie do tego, że nie zawsze opisane przez nie metody zadziałają w stu procentach. Do tego duża doza humoru. A to jest bardzo potrzebne rodzicom, którzy niejednokrotnie stają pod murem bezradności.

Książka jest po brzegi wypełniona przykładami rozwiązań z życia wziętych – żeby utrwalić pozytywne komunikaty, Faber i King sięgają po liczne powtórki materiału, przypomnienia oraz komiksowe ilustracje.

Sama jestem mamą dwulatki, a niebawem na świecie pojawi się jej młodszy brat. Pomimo mojego wykształcenia pedagogicznego czasami również opadają mi ręce i czuję się bezsilna i bezradna w pewnych kwestiach. Bo co innego wiedza teoretyczna, co innego wiedza, którą wykorzystuje się w pracy, a co innego kiedy ma się to wszystko zastosować wobec swoich dzieci. Mam wrażenie, że poradnik „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały” pomoże mi w niektórych sytuacjach, w których do tej pory radziłam sobie słabo jako rodzic.

Zachęcam bardzo serdecznie, do sięgnięcia po tę pozycję książkową. Uważam, że powinna ona być lekturą obowiązkową dla wszystkich rodziców.

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)