Paulina Świst - Podejrzany


Co robię kiedy powinnam zakuwać na kolokwium i przygotowywać się do swoich pierwszych rozpraw? Cóż...czytam, ale w ramach usprawiedliwienia i wmawiania sobie, że wcale nie robię tego czego nie powinnam - czytam Śwista, bo w sumie trochę o prawie tam jest, nie? A co jeszcze oprócz prawa i zbrodni znajdziecie w Podejrzanym? Przekonajcie się!

Tytuł: Podejrzany
Autor: Paulina Świst
Wydawnictwo: Akurat

Jeszcze w 2014 r. Daniel Wyrwa był żołnierzem 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach. Tymczasem Maria Zimnicka była całkiem nieźle zapowiadającą się aplikantką adwokacką. Daniel Wyrwa był niezłym ziółkiem, o czym Maria nie miała zielonego pojęcia. Miał problemu z prawem, narkotykami, nie stronił od przemocy i maczania palców w nielegalnych przedsięwzięciach, ale przecież miłość nie wybiera, a ta dwójka wydawała się być dla siebie stworzona, na przekór wszystkim i wszystkiemu.

Ich los potoczył się jednak zupełnie inaczej niż to sobie zaplanowali. Maria urodziła córeczkę, a Daniel starał się poskładać swoje życie do kupy na odwyku. Maria nie czekała na niego, wyszła za kolegę ze swojego dzieciństwa...

Teraz. Daniel i Maria zdecydowanie nie są w najlepszych relacjach. Jedyne co ich łączy to córka, do której Daniel przyjeżdża w odwiedziny i uczucia, z którymi każde z nich próbuje sobie radzić na swój własny sposób. Pomiędzy nimi jest mąż Marii i wiele niewypowiedzianych słów. Sytuację dodatkowo komplikuje prześladowca, który pojawia się znikąd i jeszcze bardziej zaburza te relacje...

Wiesz czemu boję się wódki z sokiem? 
Bo po wódce z sokiem nie boję się niczego.

Trzeci tom serii opowiada o nowej parze bohaterów, których już mieliśmy okazję spotkać na kartach poprzednich powieści. Tym razem jednak Daniela i Marię poznajemy zdecydowanie bliżej. Możemy prześledzić całą ich wspólną historię, która doprowadziła do konfliktu pomiędzy nimi tak dużego, że nie potrafili wytrzymać ze sobą kilku minut w jednym pomieszczeniu.

Nadal ten sam problem, który wytknęłam przy okazji poprzedniego tomu. Autorka kreuje ciekawych bohaterów, ale przede wszystkim wyrazistych i niezapomnianych. Wciąż uważam, że lepiej wychodzą jej postacie męskie, bo drugi "Wyrwa" był równie wyrazisty jak ten pierwszy, a jednocześnie tak od niego inny, że trudno jest ich pomylić.  Problem w tym, że nadal mamy schemat. To niby inna historie, ale paringi autorki Łukasz-Kinga, Radek-Zuza i teraz Daniel-Maria mimo wszystko są w pewnym stopniu do siebie podobne. Jestem ciekawa czy autorka w kolejnej książce zafunduje nam kolejną parę z otoczenia bohaterów. Szczerze liczę na coś świeższego.

Powyższy akapit nie ma jednak wpływu na to, że podczas czytania powieści bawiłam się świetnie. Podoba mi się unikalny klimat Podejrzanego, który oddaje prawniczo-zbrodniczy świat, wykreowany przez autorkę z dużą wprawą.

Co do stylu autorki to nadal się ona rozwija. Powieść czyta się niezwykle lekko, a jej nastrój zmienia się w zależności od tego co aktualnie się dzieje, raz jest ponuro i mrocznie, innym razem całkiem zabawnie. Styl autorki w pełni dostosował się do akcji, która rozwija się z niesamowitą prędkością. Jednocześnie konstrukcja powieści wprowadza przestoje, które pozwalają czytelnikowi na wytchnięcie, a jednocześnie wzmagają tylko jego ciekawość. Nie da się ukryć, że podział akcji na przeszłą i teraźniejszą był naprawdę dobrym zabiegiem.

Podejrzany to kolejny tom serii, którą zapoczątkował świetnie przyjęty "Prokurator". Autorka nie spoczywa na laurach i cały czas się rozwija. Wyraziści bohaterowie i wartka akcja wpływają na to, że książkę czyta się szybko, a unikalny klimat przyciąga rzesze czytelników. Na pewno książka jest warta polecenia ;)

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)