Becky Arbertalli - Simon oraz inni homo sapiens // Twój SimonCoraz rzadziej zdarza mi się sięgać po książki, których akcja głownie skupia się na problemach nastolatków i jest osadzona w środowisku szkolnym, wobec czego zdecydowanie częściej sięgam po powieści new adult, których bohaterowie mają zazwyczaj więcej niż 18/20 lat. Tym samym mogłabym ominąć jedną z najlepszych powieści dla współczesnej młodzieży, jaką jest „Twój Simon”, znaną również pod tytułem „ Simon oraz inni homo sapiens”.

Tytuł: Simon oraz inni homo sapiens // Twój Simon
Autor: Becky Albertalli
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc


Ze względu na bardzo dużą marketingową akcję mającą na celu reklamę przede wszystkim ekranizacji tej powieści, „Twój Simon” atakował mnie z każdego możliwego miejsca, co przełożyło się na pobudzenie zainteresowania tym tytułem. O samej książce słyszałam już rok albo dwa lata temu, kiedy pojawiła się ona na polskim rynku wydawniczym. Zapisałam ją sobie na mojej nieskończonej liście „Do przeczytania”, jednak, jak się okazało, dopiero w lipcu tego roku trafiła ona w moje ręce. Początkowo myśląc o tej powieści porównywałam ją do książki Stephena Chbosky’ego - „Charlie” (ang. „ The perks of being a wallflower”), jednak okazało się, że się całkowicie myliłam i chociaż obie te powieści są bardzo ważne i wartościowe, to jednak klimat „Twojego Simona” jest znacznie lżejszy, a sama powieść jest piękna i słodka.


"Doskonale rozumiem, co masz na myśli, pisząc o przekraczaniu granicy. To podróż w jednym kierunku, kiedy już się ujawnisz, nie możesz tego cofnąć. W sumie to przerażające."
„Twój Simon” jest historią zwykłego, normalnego nastolatka, który nosi w sercu sekret o swojej odmiennej seksualności. Ani rodzina, ani znajomi nie są świadomi tego, co skrywa Simon i mimo że sam bohater wie, że ujawniając swój sekret najbliższym otrzyma wsparcie, akceptację i miłość, to postanawia najpierw pod pseudonimem ujawnić swój sekret w e-mailach z anonimowym kolegą, ze szkoły, do której on sam uczęszcza. Simon otwiera się przed nieznajomym Blue, do którego zaczyna żywić coraz głębsze uczucie i dzięki rozmowie z nim zaczyna podejmować decyzję o swoim coming out’cie. Jednakże, jak bywa w tego typu historiach, nie zawsze wszystko dzieje się tak jak byśmy sobie tego życzyli.


„Simon oraz inni homo sapiens” czy też „Twój Simon” jest powieścią bardzo wartościową. Becky Albertalli stworzyła piękną powieść o dojrzewaniu, samoakceptacji, wyzwaniach, z którymi muszą mierzyć się młodzi ludzie, przyjaźni oraz o miłości, którą możemy spotkać w najmniej oczekiwanym momencie i miejscu. Historia Simona porusza, bawi do łez oraz uczy otwartości i akceptacji. Jest to po części komedia romantyczna, którą czyta się przyjemnie i szybko. Możecie się bardzo zdziwić, jak okaże się, że pochłonęliście ją w jeden wieczór. Zdecydowanie, od tej historii nie da się oderwać, w czym zasługę ma również styl autorki, który jest lekki i przyjemny, co zostało doskonale oddane w polskim tłumaczeniu Donaty Olejnik.


"Ludzie rzeczywiście są jak domy o wielkich pokojach i mikroskopijnych oknach. Może to i dobrze, bo dzięki temu nie przestajemy siebie zaskakiwać."
Becky Albertalli stworzyła wyjątkowo wiarygodną historię. Każdy z bohaterów w tej powieści wydawać może się czytelnikowi bardzo bliski, ponieważ na jakimś etapie naszego szkolnego życia spotkaliśmy osoby, które były w jakimś stopniu podobne do Nicka, Martina, Brama, Leah czy Abby. Czytając „Twojego Simona” odnajdywałam moich znajomych z liceum w poszczególnych bohaterach. Nawet sam Simon poprzez swoją obsesję na punkcie Harrego Pottera i ciastek Oreo wydał mi się wyjątkowo bliski, ponieważ sama uwielbiam do tej pory obie te rzeczy.

Co warto zaznaczyć – „Twój Simon” nie jest powieścią przesłodzoną. Autorka książki jest psychologiem klinicznym i  współprowadziła przez siedem lat grupę wsparcia dla nastolatków wykazujących nonkonformizm seksualny. Pozwoliło to autorce stworzyć historię, która mogłaby się wydarzyć w każdej amerykańskiej szkole. Simon i jego znajomi są bardzo dobrze sportretowani i nawet przez chwilę nie zwątpiłam w ich historię. Autorka w swojej powieści porusza kwestię nietolerancji i społecznego ostracyzmu, z którym nadal spotykają się osoby o odmiennej orientacji seksualnej. Podkreśla jak bardzo ważna jest tolerancja i otwartość na innych. Historia Simona uczy akceptacji oraz zrozumienia drugiej osoby i potwierdza to, jak ważna w codziennym życiu jest szczera rozmowa o swoich uczuciach. W dzisiejszym świecie nawet dorośli mają z tym problem. Zamykają się w szklanych bańkach wypełnionych oczekiwaniami i fałszywymi przekonaniami nie dopuszczając do siebie innych. Bohaterowie „Twojego Simona” na każdym kroku pokazują istotną rolę dialogu i spojrzenia w głąb siebie, co pozwala na dostrzeżenie swoich błędów i przyznanie się do nich.


"Blue mówił o oceanie oddzielającym ludzi. I że w tym wszystkim chodzi o to, by znaleźć brzeg, do którego warto będzie dopłynąć."
„Twój Simon” nie jest powieścią zaskakującą. Tożsamości Blue nie jest wcale trudno się domyślić. Jednak dla mnie nie jest to wadą tej powieści. Oczywiście byłabym zachwycona, gdyby udało się autorce mnie zaskoczyć, jednak uważam, że powieść na tej przewidywalności nie traci, ponieważ już niesie ze sobą wyjątkowe ciepło i ważne przesłanie. Nie dziwię się, że „Simon oraz inni homo sapiens” zdobył serca czytelników na całym świecie. Tę współczesną historię miłosną 17- letniego Simona musicie poznać!

Za egzemplarz recenzencki, materiały promocyjne i opakowanie Oreo, które pochłonęłam z Simonem prawie na raz dziękuję bardzo Wydawnictwu Papierowy Księżyc!


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)