"O drzewach, które wybrały Tatry" - Skrzydłowski Tomasz, Słama Beata


Wyruszając na górską wędrówkę mało kto zastanawia się, jakie mija po drodze drzewa. Już prędzej pochylimy się nad jakimś kwiatkiem czy małym stworzonkiem, niż zadrzemy głowy wysoko do góry. Do tego by to zmienić, zachęcają nas autorzy książki "O drzewach, które wybrały Tatry".

Tytuł: "O drzewach, które wybrały Tatry" 
Autor: T. Skrzydłowski, B. Słama
Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy 

Beata Słama i Tomasz Skrzydłowski stworzyli świetną książkę o drzewach rosnących na terenie Tatr. I choć powierzchniowo góry te stanowią bardzo niewielki obszar Karpat, to bogactwo występujących tam gatunków jest ogromne. W książce "O drzewach, które wybrały Tatry znajdziemy informację na temat szesnastu różnych gatunków drzew. 

"W mitologiach wielu krajów pojawiało się Drzewo Życia, będące podporą świata i jego centrum, symbolizując ciągłość istnienia i tradycję. I tak w Persji czasów Zaratustry było drzewo Haoma, w mitologii skandynawskiej Yggdrasil, w judaiźmie 'Ez Chajim, w Tybecie Drzewo Zgromadzenia Bogów, czyli T'ogs-shing, a pośrodku muzułmańskiego raju rosło drzewo Toba."
Autorzy pokazują nam, jak ważne w naszej tradycji jest drzewo. I to nie tylko na obszarze Tatr. Ukazują motyw drzewa w literaturze, a także wskazują na potrzebę ochrony terenów leśnych.Autorzy książki "O drzewach, które wybrały Tatry" przy każdym z opisywanych drzew podają nie tylko obszar jego występowania na obszarze tatrzańskim, ale podają różne ciekawostki związane z danym gatunkiem. I tak na przykład możemy się dowiedzieć, że słowo "brzoza" wywodzi się  od słowa bhuga, co w tłumaczeniu oznacza "drzewo, na którego korze można pisać." 

Tymczasem jawor uważany był w starożytności za drzewo boskie. W wieku XVIII i XIX stał się opiekunem zakochanych. W dzisiejszych zaś czasach górale z jaworu produkują czy to meble czy przedmioty codziennego użytku.

Kosodrzewina  spełnia rolę naturalnej blokady przed erozją gleby, chroni lasy przed lawinami. Jej właściwości wykorzystywane są również w lecznictwie a także kosodrzewina wchodzi w skład ziołowych herbatek (np. w Bułgarii)

Oprócz samych drzew, B. Słama i T. Skrzydłowski charakteryzują również towarzyszące im inne gatunki roślin czy gatunki ptaków zamieszkujące ich korony.Oprócz bardzo wielu informacji na temat drzew oraz fauny tatrzańskiej, oprócz wielu ciekawostek, w książce "O drzewach, które wybrały Tatry" znajdziecie całą masę pięknych ilustracji, zdjęć i rycin. Książka wzbogacona została również dużą ilością fragmentów wierszy, związanych z określonymi gatunkami drzew.

Mi
osobiście najbardziej spodobały się informacje na temat limby. Jest to bardzo rzadkie drzewo, które w stanie naturalnym na terenie Polski rośnie tylko w Tatrach. I oczywiście jest symbolem tych gór.
Bardzo ciekawym rozdziałem okazał się ostatni rozdział "Obcy w lesie". Autorzy przybliżają nam gatunki, które zostały sprowadzone z różnych części świata, między innymi są to: daglezja, jarząb szwedzki, modrzew japoński i inne.

Zachęcam wszystkich miłośników przyrody, wędrówek górskich i piechurów do zapoznania się z propozycją Wydawnictwa TPN "O drzewach, które wybrały Tatry". Można wiele się z niej dowiedzieć i zachwycić pięknymi fotografiami.

Za możliwość recenzji i nasiona jodły dziękuję wydawnictwu:


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)