Remigiusz Mróz HASHTAG


Najnowsza książka Remigiusza Mroza wzbudziła mój niepokój już w momencie, w którym dotarła do mnie pewna czaszka, bo chociaż w gruncie rzeczy całkiem sympatyczna to czaszka zawsze zwiastuje kłopoty. 

Inna sprawa, że Hashtag był już sławny na długo przed swoją premierą przy okazji afery "Mrózgate", w której jeden z autorów próbował zwrócić uwagę na siebie i swoją twórczość dając w nagłówku nazwisko Mroza, bo ona jakoś teraz przyciąga uwagę.

Jak było tym razem? Czego zapowiedzią była czaszka? Czy warto było się o nią kłócić jeszcze na długo przed jej premierą?


Tytuł: Hashtag
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona

Czy jedna tajemnicza przesyłka może odmienić czyjeś życie? 

Tesa nawet nie podejrzewała, że sms "Twoja paczka już na ciebie czeka!" zwiastuje nadejście przesyłki, która tylko na początku wydaje się zwykłą pomyłką. Tesa oczywiście niczego nie zamówiła, nie czekała na żadną przesyłkę i nigdy nie wybierała opcji dostawy do paczkomatu. 

Mocno zakompleksiona i miejscami niezrównoważona psychicznie czuje się dobrze jedynie zamknięta w swoim mieszkaniu razem z mężem, który akceptują ją taką jaka jest. A jednak paczka na nią czekała, postanowiła więc ją odebrać. W środku niewielkiej paczki znajduje się ametystowa czaszka i krótka wiadomość "#apsyda". 

Do czego ją doprowadzi ten hashtag? Czy podejmie wyzwanie? Czy będzie miała okazję się wycofać?

Przypadek to tylko beznadziejne określenie na przyczynę, której się jeszcze nie zna.

Hashtag to thriller psychologiczny i bez wątpienia całkiem nieźle wpisuje się w ten gatunek. Książka już od pierwszych stron wywołuje niepokój, który towarzyszy nam aż do jej końca. Wszystko jest niejednoznaczne, nie ma prostych odpowiedzi, a i zakończenie pozostawia czytelnika z mętlikiem w głowie, ale tak właśnie powinno być. Bo thriller psychologiczny powinien nie tylko wnikać w najdalsze zakamarki psychiki bohatera, ale także powinien mocno oddziaływać na czytelnika.

Dobry rys psychologiczny postaci, rozbudowana warstwa psychologiczna oraz dwutorowe prowadzenie narracji bez wątpienia wpływa na atrakcyjność książki. Fabuła nie pędzi i nie gna na łeb na szyję, więc wyróżnia się na tle pozostałych książek autora. Mam jednak wątpliwości co do oparcia fabuły w pewnej części na filozoficzno-socjologicznych rozważaniach rodem ze starożytnej Grecji. W ogólnym rozrachunku wątek oczywiście się broni, ale nie do końca wizja autora pasuje mi nowoczesnego wątku, który stworzył.

Skoro nie wiem, co mnie czeka po śmierci, skąd mogę wiedzieć, czy mój świat jest realny? Może stanowi tylko jakąś przejściową formę między istnieniem a nieistnieniem?
Mróz jak zwykle sięgnął po tematy, które ostatnio bardzo często przewijają się zarówno w mediach jak i prasie. Porusza przypadki zaginięć osób, o których coraz częściej się mówi, problem wyobcowania społecznego i kompleksów, które mogą nas prowadzić do podjęcia różnych decyzji w życiu, feedersów i wreszcie mediów społecznościowych. 

W dzisiejszych czasach zarówno dziennikarze, jak i zwykli ludzie otrzymali wspaniałe narzędzie - media społecznościowe. Pozwalają nam się komunikować, dzielić zdjęciami, nawiązywać nowe znajomości, reklamować się czy poznawać najnowsze newsy zanim pojawią się w telewizji czy prasie, ale jednocześnie stanowi niesamowite narzędzie do rozpowszechniania fałszywych informacji, popełniania przestępstw. Nigdy nie wiemy kto jest po drugiej stronie i czego tak naprawdę od nas chce...


Hashtag to kolejna powieść autora, która udowadnia, że cały czas poszukuje czegoś nowego, jego pióro rozwija się, a przy tym jest świetnym obserwatorem, który przelewa to co nas otacza na karty powieści. 

Szczerze polecam Hashtag szczególnie osobom, które nie znają twórczości autora i zastanawiają się od czego zacząć. Ta jednotomowa historia może być dobrym początkiem do rozpoczęcia przygody z jego twórczością.

Zainteresowani?

Za egzemplarz oraz tajemniczą przesyłkę 
dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)