Keigo Higashino - Cuda za rogiem [PRZEDPREMIEROWO]
Witaj w sklepie wielobranżowym, dzięki któremu rozwiążesz wszystkie swoje problemy!

Tytuł: Cuda za rogiem
Autor: Keigo Higashino
Wydawnictwo: Otwarte
Premiera: 15 października 2018 r.

Trzech złodziejaszków pod osłoną nocy, próbując zatrzeć po sobie ślady i uciec wymiarowi sprawiedliwości, trafia do starego, zapomnianego sklepu. Postanawiają w nim przeczekać aż do świtu. Podczas przeszukiwania zakurzonej i naznaczonej czasem kryjówki dzieje się jednak coś niespodziewanego. Przez otwór w rolecie do środka sklepu wpada list. Nadawcą okazuje się młoda kobieta, która prosi w liście o radę. Początkowo przestępcy myślą, że stali się przedmiotem czyjegoś żartu. Po chwili jednak postanawiają odpisać na jej list. Kiedy po chwili od wrzucenia odpowiedzi do skrzynki na mleko, otrzymują odpowiedź wiedzą już, że nie jest to zwykła noc. Kącik porad w wielobranżowym sklepie Namiya ożywa, by pomóc rozwiązać problemy ludzi z przeszłości…


„Twoja mapa jest jeszcze pusta - jak ta czysta kartka. Jesteś zatem w sytuacji, w której nie wiesz, do czego dążysz i którędy biegnie Twoja droga. Nic dziwnego, że nie wiesz, co począć.”

„Cuda za rogiem” są pierwszą powieścią japońskiego autora Keigo Higashiego, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym, i mam nadzieję nie ostatnią! Autor w przepiękny i prosty sposób snuje cudowną i wzruszającą opowieść, w którą wplata trochę magii. Pełna refleksji, mądra, choć prosta historia pokazuje to, jak zaskakujące i nieprzewidywalne potrafi być życie. „Cuda za rogiem” to pięć oryginalnych opowiadań, które łączą się ze sobą w najmniej oczekiwany sposób. Niewątpliwie autor ma talent do tworzenia pięknych, minimalistycznych historii, które trafiają do serc czytelników. Całość czyta się naprawdę bardzo dobrze i aż nie mogłam uwierzyć, że tak szybko zakończyłam moją przygodę z tą książką. Na wyróżnienie zasługuje również bardzo dobry polski przekład, który został wzbogacony przez tłumacza w pomocne przypisy objaśniające japońskie słowa, które nie mają swoich odpowiedników w języku polskim.


„Pomyślał, że być może właśnie tak dochodzi do rozstania. Nie ma jednego jasnego powodu. Gdzieś w sercu następuje pęknięcie, a potem wymyśla się różne wymówki, nagina fakty.”

Wszystko zaczęło się od małego, osiedlowego sklepu wielobranżowego, którego właściciel nigdy nie stronił od udzielania rad ludziom o nie proszącym. Na każde nawet najgłupsze pytanie odpowiadał szczerze i z pełnym zaangażowaniem, dokładnie namyślając się nad udzielanymi odpowiedziami. Yuji Namiya poświęcił się rozwiązywaniu ludzkich problemów, co sprawiło, że w małym sklepiku za rogiem doszło do niewytłumaczalnych zdarzeń – małych cudów, które nierozerwalnie połączyły losy poszczególnych bohaterów tej książki. Każda z historii, z których składają się „Cuda za rogiem” wywoływała u mnie szereg różnych emocji. Przede wszystkim dominowało jednak ogromne wzruszenie i przyznam, że nie raz musiałam sięgnąć po chusteczkę, by otrzeć łzy płynące po moich policzkach. Książka ta zachwyca klimatem i ciekawym poprowadzeniem tej wielowątkowej opowieści. Sposób, w jaki wszystkie wątki w „Cudach za rogiem” się łączą jest niesamowity. Nie otrzymujemy podczas lektury wszystkiego na tacy, tylko sami płyniemy z prądem tej historii odnajdując coraz to nowe kawałki układanki, którą sami składamy stopniowo w całość. Ta wyjątkowa forma i dodana szczypta realizmu magicznego zdecydowanie wyróżniają tę powieść.


„Jeśli rodzina popłynie razem na jednej łodzi, możliwe że szczęśliwie zawinie do portu.”

Bohaterowie w „Cudach za rogiem” to ludzie tacy, jak my. Nie są idealni, mają swoje problemy i miewają dylematy moralne. Obserwujemy ich przemianę pod wpływem otrzymanych rad oraz to, jak podjęte decyzje wpłynęły na ich życia. To sprawia, że jesteśmy w stanie uwierzyć w tą historię nie ważne, jak bardzo nieprawdopodobna, by ona była. W życiu każdego człowieka pojawiają się chwilę wyborów, które nieodwracalnie kształtują nasze życie. Z dokonanymi wyborami musimy żyć, czasu nie cofniemy, dlatego tak ważne jest, aby nie podejmować decyzji pochopnie, ponieważ wpływają one czasem nie tylko na nas, ale także na innych. Książka ta pięknie ilustruje to, że czasem warto wyjść ze swojej strefy komfortu i zaufać komuś, powierzyć mu swoje myśli. Jak często zmagamy się z problemami i niepewnością, dusząc w sobie te uczucia oraz bojąc się zapytać o radę? Ważne, żeby pamiętać, że nigdy nie jesteśmy sami. Nieważne w jak beznadziejnej sytuacji się znajdujemy zawsze istnieje ktoś, kto może nam pomóc, tak jak bohaterom „Cudów za rogiem” pomógł pan Yuji Namiya – właściciel sklepu wielobranżowego i kącika porad po godzinach.


Jest to bardzo mądra i wzruszająca książka. Zawiera w sobie uniwersalne myśli i przesłania, które nie tracą na swojej aktualności. Nakłania nas do krytycznego spojrzenia na własne wybory i życie. Nawet mała rzecz może mieć wpływ na całe nasze życie, a czasem wystarczy nawet chwila, by zdeterminować to, jakimi ludźmi koniec końców zostaniemy. Serdecznie polecam Wam „Cuda za rogiem”, warto mieć tę pozycję w swojej biblioteczce. Może pozwoli ona i Wam dostrzec niezauważalne codziennie małe cuda?


Za egzemplarz recenzencki dziękuję bardzo wydawnictwu Otwarte! 
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)