"Gdzie jest skrytka genrała Grota?" - Artur Pacuła [Przedpremierowo]

Sięgacie czasami po książki dla młodzieży? Ja i owszem. Szczególnie po te przygodowe. I powiem Wam, co udało mi się ostatnio odkryć. To niesamowita powieść Artura Pacuły "Gdzie jest skrytka generała Grota?" Znów poczułam się jak nastolatka, która wraz z Panem Tomkiem odkrywała różne tajemnice w powieściach Nienackiego. I aż wstyd mi się przyznać, że dopiero teraz odkryłam tego pisarza.

Tytuł: "Gdzie jest skrytka generała Grota?"
Autor: Artur Pacuła
Wydawnictwo: Novea Res

Grupa przyjaciół, których losy możemy poznać w poprzednich książkach Artura Pacuły ("Gdzie jest korona cara?" i "Gdzie jest skrzynia z karabinami?"), spotyka się w Warszawie. Mają ferie zimowe. Postanawiają spędzić je zupełnie inaczej niż ich rówieśnicy. Wraz z nauczycielem historii Marcinem Krygierem zwanym przez wszystkich Bossem próbują prześledzić ostatnie chwile przed aresztowaniem generała Grota-Roweckiego. 

Miras, który bardzo skrupulatnie przygotował się do tej "przygody" dotarł do artykułu, który ujawnił nieznane bliżej fakty dotyczące pewnych dokumentów ukrytych przez generała. Do dnia dzisiejszego ich nie odnaleziono. A miały one wielką wartość - mogły zmienić przebieg wojny.

Przed grupą nastolatków nie lada wyzwanie, wiele zagadek i łamigłówek do rozwiązania. Nie obejdzie się bez pogoni, włamań, prawdziwego śledztwa. Młodych poszukiwaczy przygód nie ominie nawet "obiad okupacyjny". A co najważniejsze przeżyją niezapomnianą lekcję historii.
"- Bądźmy szczerzy - uciszył przyjaciół. - To była katastrofa. Wskakiwaliśmy do basenu, a nie umieliśmy pływać. adnego przygotowania historycznego. żadnej wiedzy.
 - Na usprawiedliwienie - wtrącił Krygier. - W poprzednie poszukiwania wchodziliście z marszu. Czasem nawet nie wszyscy razem."
Powiem szczerze, że jestem naprawdę mile zaskoczona tą powieścią. Nie spodziewałam się, że w obecnych czasach pełnych wirtualności można dostać jeszcze tak dobrą książkę dla młodzieży. Wiem, jak niewielu nastolatków sięga po coś do czytania. Nie mówiąc już o tematyce historycznej. A tu autor w tak ciekawy sposób przedstawia zagadnienia związane z czasem wojny, że nie sposób nie zgłębić tej wiedzy.

Ja sama mam poczucie, że uzupełniłam swoją wiedzę w tym temacie. A sposób przekazania jej przez autora jest adekwatny do wieku czytelnika. Nie jest zbyt infantylny ani zbyt górnolotny. Język jakim posługuje się Artur Pacuła jest w pełni zrozumiały przez nastolatków. A do tego ciekawa fabuła, pełne zwrotów akcje, tajemnice. To wszystko wciąga.

Wiem już, że w wolnej chwili sięgnę po poprzednie powieści autora "Gdzie jest skrytka generała Grota?". I nie tylko z tego powodu, że szybko się je czyta. Udało mi się pozyskać informację, że akcja pierwszej książki toczy się niemal na moim podwórku. 

Zachęcam nie tylko młodych pasjonatów historii i przygód do sięgnięcia po tę lekturę. Polecam ją każdemu, kto choć trochę lubi tajemnice i pełne zwrotów akcji powieści. 

Za możliwość recenzji dziękuję wydawnictwu:

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)