"Moje ulubione zagadki matematyczne i logiczne" - Martin Gardner

Wszyscy wiecie, że uwielbiam w wolnym czasie czytać. Ale przychodzi taki moment, że mam już czytania po dziurki w nosie i zaczynam szukać czegoś, co pozwoli mi nie tylko umysł zrelaksować, ale również pozwoli mu się pomęczyć. I tak oto dostałam w swoje ręce "Moje ulubione zagadki matematyczne i logiczne" Martina Gardnera.

Tytuł: "Moje ulubione zagadki matematyczne i logiczne"
Autor: Martin Gardner
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Martin Gardner w swojej książce zebrał sześćdziesiąt sześć różnych zagadek z dziedziny logiki i matematyki. Niektóre zagadki są Wam pewnie wszystkim znane np.: Literowe oszustwo czy przesuwanie monet. Jednak choć lubuję się w tego typu zagadkach, niektóre były dla mnie totalnym zaskoczeniem.


Zagadki są na różnym poziomie trudności. Część z nich jest dość prosta i faktycznie logiczne rozumowanie spowoduje rozwiązanie problemu. Przy części trzeba jednak wykazać się już znajomością prawideł jakie zachodzą w matematyce, znać zależności między np. figurami. 

Autor podzielił książkę na dwie zasadnicze części. Pierwsza z nich prezentuje nam zagadki. Druga - znacznie obszerniejsza - opisuje odpowiedzi i pokazuje możliwości rozwiązań.

"Cztery piłeczki golfowe można ułożyć tak, aby wszystkie były wzajemnie styczne, pięć półdolarówek natomiast tak, że każda będzie dotykała pozostałych czterech (spójrz na poniższy rysunek).
Czy możliwe jest ułożenie sześciu papierosów, aby każdy był styczny do pozostałych pięciu? Papierosy nie mogą być, oczywiście, ani zgięte ani złamane."


Powiem Wam szczerze, że jeszcze nie wszystkie zagadki udało mi się rozgryźć. A nie chcę pójść na łatwiznę i sięgać do odpowiedzi. Te co rozwiązałam oczywiście sprawdzam. I zdarzyło mi się, że wpadłam na inne rozwiązanie niż sugerował autor. Zresztą sam Gardner we wstępie pisze, że mogą zdarzyć się tego typu przypadki, że ktoś znajdzie alternatywne rozwiązanie. Mi się udało. 

Dla tych, którzy choć troszkę lubią pogłówkować, troszkę pogimnastykować swój umysł i wytężyć swoje szare komórki, będzie to idealne rozwiązanie. Książka ta może stanowić doskonały prezent mikołajkowy. Polecam i życzę miłej zabawy.

A ja idę pogimnastykować swój umysł nad kolejną zagadką.

Za możliwość pogłówkowania dziękuję wydawnictwu:
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)