Remigiusz Mróz - Władza absolutna


Seria w Kręgach władzy promowana jako polska odpowiedź na House of cards od początku mnie intrygowała, a czytałam ją z prawdziwą przyjemnością, chociaż na co dzień zdecydowanie unikam polityki. Czy trzeci tom również sprostał moim oczekiwaniom?

Tytuł: Władza absolutna
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Filia
Seria: W kręgach władzy. Tom III

Zamach pod sejmem doprowadził Polskę na skraj anarchii. Z uwagi na śmierć głowy państwa i wszystkich jego możliwych następców wyznaczonych przez Konstytucję powoduje, że aktualnie w kraju brakuje osoby, która mogłaby zastąpić głowę państwa. Z kolei brak prezydenta obniża pozycję Polski na arenie międzynarodowej i zwraca na nią uwagę innych krajów. 

W obliczu kryzysu rozpoczyna się najbardziej bezkompromisowa kampania wyborcza w historii Polski, co gorsza powoli pojawiają się dowody na to, że zamach był jedynie elementem większego spisku, mającego na celu zdobycie władzy absolutnej...


- Swoją drogą, jak rehabilitacja?- Całkiem nieźle - odparł Patryk obojętnie. - A twoja?- Mnie nic nie dolega.- Racja. Skurwysyństwo to nie choroba, tylko cecha wrodzona.

Mróz przywołał kazus, nad którym miałam już okazję dyskutować na zajęciach z prawa konstytucyjnego i zapewne nie tylko ja, bo temat zawsze będzie powracał jak bumerang, oby nigdy nie w rzeczywistości...

W przypadku, gdy wskutek śmierci prezydenta, zrzeczenia się przez niego urzędu, uznania prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe za niezdolnego do pełnienia funkcji ze względu na stan zdrowia, stwierdzenia nieważności wyboru oraz po złożeniu prezydenta z urzędu na mocy orzeczenia Trybunału Stanu, ulegnie opróżnieniu jego urząd, to wówczas do czasu objęcia urzędu prezydenta przez nowego kandydata, w jego zastępstwie sprawuje władzę Marszałek Sejmu, a następnie Marszałek Senatu, jednak co dalej? Co w przypadku, gdy wszystkie te osoby zginą w katastrofie, a więc zgodnie z domniemaniem w tym samym momencie? Kto powinien pełnić obowiązki prezydenta, jaki akt prawny o tym stanowi? Czy kraj faktycznie pogrąży się w anarchii?


W polityce nie było potężniejszej broni od rozbijania społeczeństwa na dwa obozy.

Political fiction stworzone przez Remigiusza Mroza opisuje możliwe kazusy z prawa konstytucyjnego, ale także ludzi, którzy za wszelką cenę starają się zdobyć władzę absolutną. Jak wiele poświęcą by ją zdobyć?

Bohaterowie są wyraziści, mają jasno określony cel, a ich mroczna strona niejednokrotnie przyprawia o dreszcze. Ci ludzie w drodze na sam szczyt nie cofną się przed niczym, ani przed kłamstwem, ani przed łapówką, ani sabotażem, nie wspominając już o naginaniu prawa do własnych teorii, czy organizacji spisku.

Sięgnijcie!


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)