"Gdzie jest skrzynia z karabinami?" - Artur Pacuła

Artur Pacuła pisze niesamowite książki dla młodzieży. Jak się okazuje nie tylko młodzież potrafią zainteresować. To moja trzecia książka tego autora, którą mam okazję Wam przedstawić. Zapraszam zatem do lektury.
 
Tytuł: "Gdzie jest skrzynia z karabinami?"
Autor: Artur Pacuła
Wydawnictwo: Dream Books

Znani nam z pierwszej powieści bohaterowie (mowa o "Gdzie jest korona cara?") spotykają się tym razem na Górnym Śląsku. Pierwszy z czwórki znajomych trafia tam Igor, który po powrocie z obozu wspinaczkowego w Górach Izerskich i Karkonoszach ma spędzić dwa tygodnie u wujka. Wujek jest o tyle ciekawą postacią, że jest himalaistą, który ma już na swoim koncie kilka ośmiotysięczników.

Tuż po przyjeździe poznaje Krzyśka, sąsiada wujka Michała. W trakcie wakacji mieszka on u swojego dziadka, który posiada rodzinną tajemnicę. Tajemnicę, przez którą niesłusznie zostaje zszargana opinia rodziny. Po Powstaniach Śląskich  ojciec pana Rudolfa wraz ze swoimi braćmi chowa skrzynię z karabinami. Pech chciał, że w trakcie II wojny światowej trafia do niemieckiego wojska. Rodzina Krzyśka zostaje posądzona o zdradę. niektórzy uważają, że jego pradziadek wydał skrzynię Hitlerowcom. 

Aby oczyścić się z zarzutów Krzysiek prosi o pomoc Igora, gdyż wie, że ten wraz z przyjaciółmi odkrył skarb ukryty niedaleko Zamku Czocha. Po kolei też pojawiają się kolejne osoby z "paczki". Z domu ucieka Miras i przyjeżdża do Katowic. Później pojawiają się również Monika i Ala. I nie obejdzie się oczywiście bez nauczyciela historii Bossa, który nie daleko jest na kolejnym obozie wspinaczkowym.
"Można nie wygrać bitwy, ale wygrać wojnę."
I znów dużo się dzieje. Znów będzie poszukiwanie skarbów, znów będą ucieczki, pościgi, tajemnice i historia przemycona w bardzo sprytny sposób. Tak, tak. Młodzież raczej nie pała chęcią nauki historii. A tu sama się wchłania do głowy. Artur Pacuła potrafi zainteresować tematem.

Książkę czyta się jednym tchem. Nie można się oderwać. Ciągle się coś dzieje, ciągle nowe fakty zostają odkryte. Nie ma czasu na nudę.  Bohaterowie są nam już znani, dobrze wykreowani z charakterem. 


"Gdzie jest skrzynia z karabinami?" to druga część z trzech które się do tej pory ukazały. Możliwe jednak jest czytanie nie po kolei. Ja swoją przygodę rozpoczęłam od "Gdzie jest skrytka Generała Grota?", później zaś przeczytałam pierwszą część "Gdzie jest korona cara?"

Książkę polecam serdecznie wszystkim tym, którzy choć troszkę interesują się historią, lubią przygody lub chcą się troszkę rozerwać. Ja już wyczekuję kolejnej części przygód. Mam nadzieję, że będą.

Za możliwość recenzji dziękuję samemu autorowi.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)