"Nowe jutro" - Agata Polte

"Nowe jutro" to powieść teoretycznie dla młodzieży. Moim jednak skromnym zdaniem nie tylko. To książka, która opowiada o sile przyjaźni, miłości, a przede wszystkim o życiu po stracie bliskiej osoby. Agata Polte dobrze się "spisała".

 Tytuł: "Nowe jutro"
Autor: Agata Polte
Wydawnictwo: Zysk i s-ka 

Oliwię poznajemy jako uczennicę klasy maturalnej. Mogłoby się wydawać, że jest ona typową przedstawicielką młodzieży w jej wieku.  Przed nią studniówka, problem z kim na nią pójść, jak zdać maturę. Ale Liwia nie jest zwyczajna. Ma za sobą ogromny bagaż doświadczeń.

Trzy lata wcześniej w wypadku samochodowym zginęła jej młodsza siostra Majka. Pech chciał, że samochód prowadził ojciec dziewczyn, który po tym zdarzeniu nie umie poradzić sobie z rzeczywistością i wyrzutami sumienia. A zamiast próbować rozwiązać swój problem, topi go w butelce alkoholu. Mama Liwi staje na głowie, by utrzymać rodzinę.


Oliwia swój ból po stracie siostry próbuje załagodzić spędzając czas z dziećmi w przedszkolu jako  wolontariuszka. Tam też poznaje Mikołaja. Początkowa niechęć dziewczyny do tego chłopaka, jak to często bywa, przeradza się w głębsze uczucie. Jednak nie wszystkim się to podoba. Na drodze do szczęścia staje matka chłopaka.

Ale to nie jedyne zmartwienia Oliwii. M ona przyjaciółkę Tamarę, która zaślepiona miłością do swojego rówieśnika Daniela, popada w złe towarzystwo.Zaczyna nadużywać alkoholu i sięga po narkotyki. Oliwia próbuje ratować przyjaciółkę.

Jak potoczą się losy Oliwii? Czy uda jej się przekonać do siebie matkę Mikołaja? Czy Tamara przyjmie wyciągniętą ku niej pomocną dłoń przyjaciółki? A może ojciec Liwii w końcu podejmie jakieś konstruktywne kroki by  wyjść z nałogu i na nowo otoczyć swoją rodzinę miłością i wsparciem? Ja już znam odpowiedzi, a Ty jesteś gotów, by je poznać?


Agata Polte stworzyła wyjątkową książkę nie tylko dla młodzieży. Pomimo braku jakiejś konkretnej akcji jest to powieść bardzo wartościowa. Pokazuje różne oblicza zachowań po stracie kogoś bliskiego. Pokazuje również problemy dzisiejszych nastolatków. Pokazuje, jakie czyhają na nie pokusy i niebezpieczeństwa z nimi związane. A także pokazuje wynikające z nich konsekwencje.

Autorka uzmysławia nam, jak wiele osób w naszym otoczeniu może mieć problem alkoholowy. My jednak z reguły nie jesteśmy świadomi, jak wygląda życie pod jednym dachem z alkoholikiem. "Nowe jutro" pokazuje nam je z perspektywy bycia nastolatką. Nastolatką, która pomimo wszystko kocha swojego ojca alkoholika i stara się zrozumieć motywy jego postępowania. 

Polecam wszystkim do przeczytania najnowszą powieść Agaty Polte. Nie można wobec niej przejść obojętnie. A jeśli dodatkowo jesteście rodzicami nastolatka, to powinna to być dla Was lektura obowiązkowa.

Za możliwość recenzji dziękuję wydawnictwu:

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)