Remigiusz Mróz - O pisaniu na chłodno


Ostatnimi czasy poradników pisarskich na rynku pojawia się coraz więcej. Osobiście bardzo cenię sobie pozycje autorstwa Haruki Murakamiego oraz Stephen'a Kinga. Czytałam również poradnik Katarzyny Bondy. Każda z tych pozycji czymś się wyróżniała, mniej lub bardziej. Jak jednak na tym tle przedstawia się poradnik pisarski Remigiusza Mroza?

Opis wydawcy
W kraju, w którym rzekomo nikt nie czyta, jego książki rozchodzą się w milionach egzemplarzy. W wieku trzydziestu lat został najpopularniejszym współczesnym pisarzem. 
Kim jest? Jak tworzy?
W tej książce Remigiusz Mróz daje się poznać od dotychczas skrzętnie skrywanej strony. Opisuje swoją pisarską drogę i trzyma czytelnika w napięciu niczym w jednym ze swoich najlepszych kryminałów. Odkrywa kulisy własnego warsztatu, a ostatecznie udowadnia, że każdy z nas nosi w sobie przynajmniej jedną nienapisaną książkę.
Wszystko to robi na chłodno, ale także z przymrużeniem oka - dzięki czemu pozycja ta tonie tylko wyczerpujące kompendium pisarskie dla wszystkich, którzy myślą o stworzeniu własnej powieści, ale także porywająca, zabawna i momentami poruszająca lektura.


Remigiusz Mróz to bez wątpienia jeden z najbardziej znanych polskich autorów, naszych czasów. Ponad 30 lat i ponad 30 książek na koncie. Pisze szybko, sprzedaje się dobrze, a krytyczne recenzje nie tylko jego powieści, ale i stylu pisarskiego wyrastają jak grzyby po deszczu. Wśród jego książek znajdziemy powieści historyczne, kryminały retro, kryminały, thrillery psychologiczne, thrillery prawnicze, horrory, science fiction i...poradnik pisarski.

Tytuł: O pisaniu na chłodno
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona

W książce autor wspomina o tym jak istotne dla powieści jest pierwsze zdanie, a więc o tym jak trudno zacząć. Sam "poradnik" dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich to swoisty pamiętnik pisarza, a więc część zupełnie autobiograficzna - o tym kiedy zaczął pisać, jakie odniósł sukcesy, ile razy odmówiono mu wydania książki, o pierwszych blogerskich współpracach, itp. Druga część nazwana "przybornikiem użytkownika słowa" skupia się na istotnych kwestiach dotyczących techniki pisania - o tym skąd brać pomysły na książki, o tym jak tworzyć dialogi, czy konspekt książki jest ważny oraz jaką narrację wybrać, itp.

Na Boga, dbajmy o język! Dopóki nie dorobimy się jako gatunek zdolności telepatycznych, to nasze jedyne narzędzie komunikacji.

Książkę ciężko nazwać poradnikiem pisarskim. Pod względem konstrukcji przypomina "Pamiętnik Rzemieślnika" autorstwa Kinga, który zamiast zamieścić konkretne rady dla pisarzy raczej skupił się na swoim pisarstwie. Podobnie zrobił Remigiusz Mróz. Opowiedział nam o sobie, zdradził całkiem sporo, więc dla osób zainteresowanych nie tylko jego twórczością, ale również samym autorem pozycja na pewno wyda się ciekawa.

Przede wszystkim czeka Cię codzienne chodzenie do pracy, aż do końca żywota. Gorzej ma tylko pracownik prosektorium, bo on stawia się w robocie nawet po śmierci.

Nie da się tej pozycji, ani odradzić, ani poradzić. Dla mnie ten "poradnik" był swego rodzaju spotkaniem ze starym przyjacielem. Rzadko czytam wywiady, bo nie mam na nie czasu, mogłam więc poznać autora, którego lubię bliżej na jego zasadach, w jego stylu...na chłodno. Natomiast jeśli chodzi o część typowo poradnikową to jest ona krótka, autor przekazuje jedynie te najważniejsze rady i zwraca uwagę na najczęstsze błędy, co sprawia, że pozycję bardzo łatwo przyswoić. Ja jestem zadowolona z lektury :)


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)