George R. R. Martin - Żeglarze nocy i inne opowiadania


Ekscytacja po zwiastunie ósmego sezonu "Gry u tron" nie maleje. Bezapelacyjne serialowa adaptacja znakomitej serii fantasy zawojowała świat. Trudno się dziwić się temu sukcesowi i fenomenowi, w końcu ludzie pokochali tę historię nie za efekty specjalne, ale za świat i niesamowitych bohaterów, których do życia powołał George R.R. Martin. Autor niewątpliwie szczodrze obdarzony pisarskim talentem, który już nie raz udowodnił, że jego pisarska siła nie objawia się tylko w Świecie Lodu i Ognia, ale również w innych utworach literackich. Dzięki Wydawnictwu Zysk i S-ka mamy możliwość poznać jedne z pierwszych utworów, które wyszyły spod jego pióra. Przed Wami bardzo niepozorny zbiór opowiadań "Żeglarze nocy i inne opowiadania". 

Tytuł: Żeglarze nocy i inne opowiadania
Autor: George R. R, Martin
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka


"Żeglarze nocy i inne opowiadania" to zbiór opowiadań science fiction autorstwa George'a R.R. Martina. Mimo że opowiadania te wydają się być osadzone w tym samym wszechświecie, to jednak mamy tu do czniania z całkowicie różnymi, niezwiązanymi ze sobą historiami osadzonymi w różnych czasach i na różnych planetach. Jest to może niewielki zbiór, ale zawiera sześć naprawdę wyjątkowych opowiadań, które czyta się bardzo szybko. Wartym zaznaczenia jest fakt, że opowiadania te powstały w latach 70. minionego wieku, a więc wiele lat przed kultową "Pieśnią Lodu i Ognia", dlatego są wyjątkowym źródłem dla czytelnika chcącego zapoznać się z pierwszymi literackimi utworami tego autora. 

Jak to w zbiorach tego typu opowiadań bywa, składają się one z historii lepszych i słabszych. W tym przypadku śmiało mogę stwierdzić, że każda z nich na swój sposób mnie urzekła. Najbardziej do gustu przypadli mi tytułowi "Żeglarze nocy" oraz "Pieśń dla Lyanny", natomiast opowiadanie "Wszystkie barwy pierścienia gwiezdnego" okazało się dla mnie najmniej angażujące. Myślę, że każdy może w tym zbiorze znaleźć coś dla siebie, ponieważ są tu opowiadania zarówno dynamiczne jak i statyczne. Moim zdaniem wszystkie z przedstawionych historii w jakiś sposób się wyróżniają. Autor w każdej z nich porusza różne tematy poczynając od tych błahych, a kończąc na tych bardzo ważnych. Interesujące jest to, że teksty te potrafią mocno wpłynąć na czytelnika. Zmuszają do zadawania pytań i spojrzenia na siebie - na swoją moralność i wybory. W większości nic nie jest bowiem czarno-białe, a odcieni szarości jest bez liku. To jest właśnie to, za co lubię tego autora. Przedstawia nam różne punktu widzenia danej sprawy, nie wskazując przy tym jednej właściwej drogi, czy rozwiązania.


Mimo że książka ta składa się jedynie z opowiadań, to autor sprawił, że na przestrzeni zaledwie paru stron potrafiłam całkowicie wgłębić się w dany świat i wczuć w bohaterów. George R.R. Martin nawet w tak krótkich formach potrafi oczarować czytelnika i zaangażować go w opowiadaną historię. Opowiadania, które znajdziemy w tym zbiorze nie są o niczym. Są żywe, pełne wiarygodnych bohaterów, niesamowitych miejsc, wyjątkowych myśli i zaskakujących wydarzeń. Potrafią również wzbudzać w czytelniku całą game różnych uczuć, takich jak radość, przerażenie, smutek, czy melancholię.   Bardzo cenię sobie książki, które zmuszają mnie do refleksji i zarazem zapewniają mi niesamowitą rozrywkę w fantastycznych światach, a taką książką są właśnie "Żeglarze nocy".

George R. R. Martin tym zbiorem opowiadań po raz kolejny udowodnił mi, że jego pisarska moc ujawnia się nie tylko w "Pieśni Lodu i Ognia", ale również w błyskotliwych opowiadaniach. "Żeglarze nocy i inne opowiadania" zajmują miejsce tuż obok mojego ukochanego "Tufa wędrowca" i jestem przekonana, że jeszcze nie raz powrócę do nich w przyszłości. 


Na platformie Netflix pojawił się serial oryginalny inspirowany pierwszym, tytułowym opowiadaniem - "Żeglarze nocy". Niestety jeszcze nie zdążyłam się z nim zapoznać, więc nie jestem w stanie Wam opowiedzieć o tej serialowej adaptacji, jednak na pewno w niedalekiej przyszłości znajdzie się on na szczycie mojej listy "do obejrzenia". A Wy, oglądaliście może już serial? Polecacie czy odradzacie? Z mojej strony, jak na razie całym sercem mogę polecić Wam ten zbiór opowiadań :). 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)