Alice Broadway - Iskra


Nie wiem, czy pamiętacie tę piękną świecącą się na kilometr okładkę, która parę miesięcy temu gościła na naszym blogu? "Tusz" Alice Broadway był jedną z piękniejszych książek wydanych w minionym roku, a swoim blaskiem przyciągnął zapewne niejedną okładkową sroczkę. Wydawnictwo We need YA ponownie nie zawodzi czytelników dostarczając im równie piękną, tylko, że tym razem w odcieniach czerwieni, "Iskrę" - drugi tom debiutanckiej serii "Księgi skór" brytyjskiej pisarki. 

Tytuł: Iskra
Autor: Alice Broadway
Wydawnictwo: We need YA


"Iskra" jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń znanych czytelnikowi z pierwszego tomu. Leora w konsekwencji wydarzeń mających miejsce podczas rytuału wspominek zostaje wysłana do  Featherstone. Ukrytego, tajemniczego miasta zamieszkałego przez nienaznaczonych i znanego jej jedynie z mrocznych opowieści. Tam będzie musiała zdecydować o tym czy zostanie szpiegiem na usługach burmistrza Saintstone, czy może przyłączy się do mieszkańców jej rodzinnego miasta Featherstone. Rozdarta pomiędzy dwoma światami będzie musiała poznać prawdę o przeszłości i zdecydować, w którą wersję opowieści powinna uwierzyć. Jedno jest pewne, nic w jej życiu już nie pozostanie takie jak było. 


"Iska" w moim odczuciu podołała i przebiła swoją młodszą siostrę "Tusz". Porównując do siebie te książki widać, jak bardzo poprawił się warsztat pisarski autorki. Na szczególną uwagę zasługuje znaczne rozbudowanie świata przedstawionego. W "Iskrze" poznajemy świat poza Saintstone, a konkretnie akcja skupia się wokół Featherstone. Dane nam jest razem z główną bohaterką poznać drugą, tak bardzo podobną ale inną, historię ludu nienaznaczonych. 

Zaskakujące dla mnie było to, że "Iskra" posiada naprawdę bardzo silne i dobrze napisane pierwsze rozdziały. Potrafią one zaangażować czytelnika, nienachalnie przypominając mu o wydarzeniach z poprzedniego tomu utrzymując zainteresowanie czytelnika powoli z początku rozwijającą się akcją. Później niestety magia książki gdzieś ulatuje i historia powoli powraca na tory schematu i powtarzalności. Tak jak i w pierwszym tomie widoczne są inspiracje autorki wydanymi wcześniej seriami dotykającymi podobnej tematyki (np. "Igrzyska Śmierci" czy "Niezgodna"). Dlatego trudno jest mi mówić o jakichkolwiek zwrotach akcji, czy nieprzewidzianych wydarzeniach. "Iskra" to dobra książka z gatunku fantastyki młodzieżowej, jednak brakuje jej zdecydowanie pazura i niestety również tytułowej iskry.


Tak jak i w "Tuszu" jak i również w "Iskrze" mamy do czynienia z rozdziałami, które stanowią historię ze świata naznaczonych i nienaznaczonych. W stosunku do objętości książki ponownie jest ich całkiem sporo, jednak traktuję to jako jeden z plusów tej serii. Historie te pomagają czytelnikowi lepiej poznać świat "Księgi skór". Dzięki czemu łatwiej nam się wczuć i zrozumieć obie strony budowanego w powieściach konfliktu. 

Ponownie muszę jednak wspomnieć o tym, o czym już napisałam przy okazji recenzji pierwszego tomu. Seria ta w dalszym ciągu cierpi na barak wyrazistych bohaterów. Ciągle brakuje mi w tym świecie złożonych i interesujących postaci zarówno tych złych, jak i dobrych. Po raz kolejny autorka więcej czasu poświęciła rozbudowywaniu świata i przygotowywaniu podłoża pod akcję niż bohaterom. Na tym niestety cierpi już cała seria. Jak czytelnik ma kibicować jakiejkolwiek stronie konfliktu, jeżeli los żadnej z nich go nie przejął. Jak czytelnik może sympatyzować z jakimkolwiek z bohaterów, skoro żaden nie został mu odpowiednio przedstawiony? Niestety w przypadku serii "Księgi skór" los bohaterów był i jest dla mnie przez to obojętny, co muszę z przykrością stwierdzić znacznie utrudniło mi odpowiednie zaangażowanie się w czytaną historię.


Zakończenie drugiego tomu nie pozostawia wątpliwości. Trzeci tom w tej serii na pewno się pojawi. Mam nadzieję, że autorce uda się w tomie trzecim dać zadość wszystkim wydarzeniom opisanym w poprzednich tomach i historia Leory doczeka się satysfakcjonującego zakończenia. Z całą pewnością sięgnę więc po "Bliznę", jak tylko ukaże się nakładem wydawnictwa We need YA.Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)