George R. R. Martin - Ogień i krew IITen dzień w całości należał do powracającej na mały ekran "Gry o tron". Spektakularny i fenomenalny serial w końcu doczekał się swojego zakończenia, którego wyczekują miliony fanów na całym świecie. Nic więc dziwnego, że dzisiaj wielu z nich towarzyszyły ogromne emocje związane z premierowym, pierwszym odcinkiem ostatniego, ósmego sezonu "Gry o tron". Mam nadzieję, że odcinek wszystkim zainteresowanym przypadł go gustu, tak jak i mi, a emocje zdążyły już trochę opaść, ponieważ mam dla Was iście ognistą recenzję. Przynoszę Wam "Ogień i krew cz.2", czyli drugą część kroniki królów Westeros z Dynastii Targaryenów. 

Tytuł: Ogień i krew cz.2
Autor: George R.R. Martin
Wydawnictwo: Zysk i S-kaWbrew temu czego spodziewałam się na początku, "Ogień i krew cz. 2" wieńczy jak na razie historię Dynastii Targaryenów wydarzeniami z czasów Tańca ze Smokami oraz panowania Aegona III Zguby Smoków. Nie poznajemy  przez to dalszych losów smoczego rodu w Westeros, ponieważ zgodnie z obietnicami autora zostaną opisane one w innych książkach. Przypomnę, że "Ogień i krew" została w Polsce podzielona na dwie części i pisanie o niej oddzielnie stanowi dla mnie nie lada wyzwanie. Przede wszystkim warto przypomnieć, że "Ogień i krew" została napisana w stylu kronikarskim, której autorem jest postać ze świata Pieśni Lodu i Ognia - arcymaester Gyldayn. Sprawia to, że książka ta  nabiera wyjątkowego klimatu i ma się wrażenie jakby dane nam było przeczytać książkę wprost wyjętą z tego fantastycznego świata. Jednakże przez to nie należy do najłatwiejszych w odbiorze, ale jeżeli ten styl nie będzie dla Was przeszkodą, to spędzicie z tą książką naprawdę wyjątkowe chwile.Tak jak rekomendowałam to przy okazji recenzji pierwszej części, książkę tę warto czytać uprzednio zapoznawszy się z światem Pieśni Lodu i Ognia wykreowanym przez George'a R. R. Martina. Może okazać się całkowicie zgubne zapoznanie nowego czytelnika od razu z kroniką smoczego rodu ze względu na ogromną ilość wydarzeń i postaci. To pozycja zdecydowanie dedykowana dla osób, które chcą głębiej poznać historię rodów Westeros sprzed Zagłady Smoków. Taniec Smoków w tej części jest główną osią wydarzeń. Szczegółowo poznajemy przyczyny tego konfliktu, najważniejsze bitwy , narady i spiski oraz również konsekwencje tego konfliktu dla całego kontynentu. George R.R. Martin słowami arcymaestra pokazuje nam wszystkie fakty dotyczące tych przełomowych lat w Westeros. Czasami miałam wrażenie, że zbyt szczegółowo opisuje poszczególne wydarzenia, jednak to że niektóre rzeczy nadal pozostały owiane mgłą tajemnicy sprawiło, że nie mogłam oderwać się od tej kroniki i sama snułam domysły oraz wymyślałam własne hipotezy odnośnie poszczególnych zdarzeń.Po raz kolejny muszę zwrócić Waszą uwagę na ilustracje. Doug Wheatley perfekcyjnie kontynuuje obrazowanie opisywanych w książce wydarzeń za pomocą wyjątkowych grafik. Idealnie oddają one klimat opisywanych wydarzeń. Zwłaszcza moją uwagę przyciągnęły ilustracje bitew smoków i ich jeźdźców znajdujące się na stronach 183 i 235."Ogień i krew" jest pozycją, którą zdecydowanie będę polecać każdemu fanowi "Gry o tron". Z całą pewnością kronika rodu Targaryenów pozwoli w tygodniowych przerwach pomiędzy odcinkami, czy też po zakończonym serialu zaspokoić choć trochę głód związany z niedosytem tego świata. George R. R. Martin niezaprzeczalnie stworzył wyjątkowy, magiczny i wielowarstwowy świat pełen akcji i niesamowitych bohaterów.
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)