Christie Watson - Pielęgniarki


Wyjątkowa książka. Watson pokazuje, dlaczego pielęgniarka pracuje ciężej niż 99 procent prawników (w tym ja) i zasługuje na wyższą od nich płacę. Coś wspaniałego!
Clive Stafford Smith, oficer Orderu Imperium Brytyjskiego, prawnik specjalizujący się w prawach człowieka

Pielęgniarka. Pielęgniarz - osoby wykonujące bardzo trudny i ciężki zawód. Zawód, z którym wielu by sobie nie poradziło. Mimo to wciąż pozostają w cieniu. Pielęgniarki i pielęgniarze po prostu są, niosą pomoc na całym świecie pacjentom, którzy bez nich nie mogliby wrócić do zdrowia. To również zawód na topie, dlaczego? Dlatego, że zanika. Na całym świecie brakuje pielęgniarek, w związku z tym mówi i pisze się o nich coraz więcej. Książki o tej tematyce licznie wpłynęły na polski rynek. Dla mnie to druga pozycja na ten temat, jak wypadła?

Tytuł: Pielęgniarki
Autor: Christie Watson
Wydawnictwo: Marginesy

Christie Watson  przez blisko dwadzieścia lat pracowała jako dyplomowana pielęgniarka dziecięca i specjalistka medycyny ratunkowej. Pracowała głównie na oddziałach intensywnej opieki medycznej w wielu szpitalach państwowej służby zdrowia. Oprócz tego zajmowała się również szkoleniem personelu i pracą kliniczną w międzyoddziałowych zespołach ratunkowych.

W swojej książce autorka uchyla przed nami drzwi szpitalnego życia i wpuszcza nas za kulisy, czyli tam gdzie pacjenci nie mają wstępu. Powoli odkrywa przed nami specyfikę pracy pielęgniarki, relacji panujących pomiędzy personelem medycznym, ale przede wszystkim z pacjentami - podejścia do nich, różnych charakterów, schorzeń, z którymi się mierzą. Przede wszystkim jednak wskazuje na wiele wad systemu, który funkcjonuje obecnie.

Pielęgniarka musi sobie wypracować odporność na smutek, ale pielęgnowanie dzieci wymaga też wygłupów. Wylądowania w wannie pełnej zupy. Rozbawienia pacjenta. Pielęgniarstwo to świadomość, że gdy na zdjęciu mózgu dziecka widnieje wielka biała chmura, matka musi się uchwycić czegoś ważnego.

Christie Watson pisze o pacjentach z tak wielkim szacunkiem, że sami zaczynamy go nabierać. Dla niej nie ma znaczenia czy pacjent jest chory psychicznie i wykrzykuje wulgaryzmy, czy może z bólu jest nieprzyjemny, może jest sympatyczny pomimo choroby, a może jest bezdomny i śmierdzi, a może już nie ma go wśród nas i potrzebuje, by ktoś przygotował go do ostatniej drogi...Watson pokazuje, że każdy pacjent jest tak samo ważny i zasługuje na traktowanie z szacunkiem, bo jest człowiekiem. Nikogo nie ocenia, nie krytykuje, nie ośmiesza. W jej słowach czuć cierpliwość i zrozumienie, dla każdego z nich. To co wyróżnia Watson to właśnie szacunek dla drugiego człowieka. 

Pielęgniarki bez wątpienia posługują się językiem serca. Widzą, że pacjentom jest rozpaczliwie ciężko na sercu i w ten sposób ich opisują. Wiele pielęgniarek wie, o czym mówię. A najlepsze pielęgniarki myślą sercem, a nie tylko głową.

Pielęgniarstwo to niezwykle ciężki zawód. Wymaga pokory i niezwykłego hartu ducha. To zawód, który zawsze jest w cieniu, niedoceniany, zapomniany. Czasami pacjenci zapominają jak wiele robią pielęgniarki. Skupiają się na lekarzach, bo to oni stawiają diagnozy, leczą. Jednak to właśnie pielęgniarki są pierwsze przy pacjencie i zostają z nim tyle ile naprawdę trzeba. O tym wszystkim wspomina Watson, opowiadając o blaskach i cieniach tego zawodu.


Zawód pielęgniarki wymaga elastyczności i umiejętności przystosowania się do nowych warunków oraz przekierowania energii tam, gdzie potrzebują jej w danej chwili pacjenci i współpracownicy, nawet jeśli to terra incognita.

Pielęgniarki, to przepiękna książka. Nie jest to typowa literatura faktu, ani reportaż. Christie Watson napisała coś w rodzaju własnej autobiografii. Z pomocą własnej historii stworzyła jedną z najlepszych książek o pielęgniarstwie, o tym co w nim najważniejsze.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)