"Kobiety nieidealne. Joanna" - Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles


To już kolejna trzecia część cyklu Kobiet nieidealnych. Tym razem w roli głównej - Joanna. Ta z pozoru spokojna i nieco wycofana osóbka będzie potrafiła zaskoczyć. Chcesz wiedzieć jak?

Tytuł: "Kobiety nieidealne"
Autor: Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles 
Wydawnictwo: Replika

Rozważna Joanna, dokonująca tylko tych słusznych wyborów, wzięła ślub z poznanym na wakacjach mężczyzną. Może nie Byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że jej wybrankiem stał się Tunezyjczyk Hamza. Od tej pory jej życie, skoncentrowane dotąd na pracy w przedszkolu, zaczęło gnać jak na roller coasterze.
"Mężowie na ogół nie przypominają bożonarodzeniowych prezentów. Wystarczy zapytać którąkolwiek z żon. Powiedzą: mój mąż przypomina mi moją matkę. Albo mój mąż przypomina mi swoją matkę. Czy też: mój mąż przypomina mi wielkie, nieogolony sumienie, które trzeszczy, że nie ugotowałam jeszcze obiadu i nie wywiesiłam prania. Ewentualnie jakaś szczęściara powie, że jej mąż przypomina George'a Clooneya. Ale paczka z prezentem?"
Autorki pokazują nam po raz kolejny siłę babskiej przyjaźni. Bo czy jest jakaś silniejsza więź niż przyjaźń? Książka ta podobnie zresztą jak poprzednie części, nie jest poświęcona tylko Joannie, ale także jej trzem pozostałym koleżankom. Najważniejszy jest jednak związek Joanny i Hamzy, którzy próbują walczyć z polskimi realiami. A te potrafią być, jak to w życiu bywa, bardzo "nierealne". Na szczęście arabski wybranek znosi wszystko z cierpliwością i spokojem. 
Bardzo fajnie przedstawiony w powieści jest problem różnic międzykulturowych w takim małżeństwie. Bo przecież nie może być zbyt idealnie, kiedy na ślubnym kobiercu stają dwie  osoby pochodzące z różnych światów.
"- Mówcie co chcecie, nie ma idealnych facetów.
- Tak jak nie ma idealnych kobiet, prawda? (..) - Zastanawiałyście się kiedyś nad tym? (...) - Wiecie, o co mi chodzi? Lubimy w sobie to, że jesteśmy nieidealne, prawda? Lubimy to podkreślać, niemal uszyłyśmy sobie z tego sztandar."
Mi osobiście spodobał się jeszcze jeden wątek - sensacyjno-kryminalny. Powiem szczerze, że bardzo mnie zaskoczył. Miło było towarzyszyć w rozwiązywaniu tej zagadki. Tajemnicze wydarzenia, które miały miejsce w restauracji były początkiem ciekawych zdarzeń.
Autorki jak zwykle napisały powieść idealną. Z wyważonym poczuciem humoru, ale także zupełnie niestandardowym spojrzeniem na wiele tematów czy problemów. Powieść jest tak realistyczna, że jeśli ktoś spodziewa się jakiegokolwiek przesłodzenia czy lukrowania, to głęboko się rozczaruje. To po prostu powieść o życiu.
W kolejnej części poznamy bliżej ostatnią z przyjaciółek - Baśkę. Ja już sięgam po kolejny tom z cyklu "Kobiety nieidealne", a zaraz po nim czeka mnie jeszcze kolejny tom serii - 1978r.
Za możliwość podzielenia się z Wami opinią dziękuję wydawnictwu:

 
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)