[PREMIEROWO] Ewa Ornacka - Zrozumieć zbrodnię


Przez bardzo długi okres czasu czytałam jedynie monografie naukowe, powieści kryminalne i kobiece. Dzięki targom książki ponownie odkryłam trochę inną literaturę i ponownie zapałałam do niej miłością. Książkę Ewy Ornackiej przeczytałam bardzo szybko, z zainteresowaniem śledząc każdą kolejną stronę i nie wierząc, że tak dobra książka, mogła się tak szybko skończyć.

Tytuł: Zrozumieć zbrodnię
Autor: Ewa Ornacka
dr Jerzy Pobocha
Wydawnictwo: Rebis

Autorami książki są dwie szczecińskie postacie, znane całej Polsce:

Ewa Ornacka, to polska pedagog, dziennikarka i scenarzystka, związana z redakcję "Głosu Szczecińskiego", tygodnika "Wprost", "Prawo i życie" oraz "Newsweek", współautorka książki "Alfabet mafii", prowadząca dokumentu "Kobiety i mafia" oraz autorka scenariusza serialu dokumentalnego "Zbrodnie niedoskonałe".

dr Jerzy Pobocha, to szczeciński psychiatra, m.in. założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, biegły sądowy z zakresu psychiatrii, od blisko czterdziestu lat wydaje opinie w sprawach karnych. Jego diagnoza posłała na szubienicę jednego z najgroźniejszych seryjnych zabójców w polskiej historii - Pawła Tuchlina zwanego Skorpionem. Opanował epidemię "udawanej depresji" i z wprawą demaskował "przestępców symulantów".

Nie jest ważne to, co przestępca mówi o czynie, ale co czyn i jego okoliczności mówią o sprawcy.

Ta książka otwiera oczy i zmienia podejście do wielu spraw. Autorzy już na początku książki konfrontują nasze błędne myślenie z rzeczywistością. Mamy tendencję do mierzenia ludzi swoją miarą, skoro "ja nie byłbym do tego zdolny, to nikt by tego nie zrobił", tymczasem to nie jest zdrowe podejście. Musimy zdać sobie sprawę, że wokół nas są ludzie skłonni do popełniania przestępstw. Niekoniecznie musimy się tego po nich spodziewać.

Wśród nas są ludzie, którzy wydają nam się całkowicie normalni. Mają rodziny, żony, dzieci, rodziców, rodzeństwo, z którymi sprawiają wrażenie szczęśliwych, niepozornych. Podejmują zatrudnienie, niejednokrotnie zajmują wysokie stanowiska. Czasami jednak okazuje się, że torturują, gwałcą i mordują albo po prostu zamieniają swojego pracownika w niewolnika.

Pobocha i Ornacka wspólnie dotykają bardzo trudnych tematów, które wstrząsnęły opinią publiczną, m.in. rozmawiają o bestiach trzymanych w Gostyninie, zagadnieniu automatyzmu na przykładzie pewnego sędziego, kobiecie która wyszła za Trynkiewicza, zabójcy o twarzy dziecka, czy Skorpionie. Poza tym poruszają temat samobójstwa rozszerzonego, epidemii depresji, czy pozorowanej choroby psychicznej. Rozmawiają o tym, że psychopaci kochają poprzez manipulację oraz o tym jak radzić sobie z szefem psychopatą.

Zrozumieć zbrodnię, po prostu pochłonęłam. Książka ma formę rozmowy, jest prosta w odbiorze i naprawdę otwiera oczy na wiele spraw. Zdecydowanie polecam.

Za egzemplarz książki dziękujęPrevious
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)