"Podaruj mi jutro" - Ilona Gołebiewska

To moje pierwsze spotkanie z Iloną Gołębiewską i od razu Wam powiem, że bardzo żałuję, że nie sięgnęłam po jej powieści wcześniej. Zachwyciła mnie nie tylko fabuła ale i styl autorki.

Tytuł: "Podaruj mi jutro"
Autor: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: Muza

 Anielę Horczyńską poznajemy jako stateczną starszą panią, która odzyskała rodzinną posiadłość Dwór na Lipowym Wzgórzu. Prosi ją o to na łożu śmierci jej ojciec, dla którego walka o jego odzyskanie stanowiła sens życia.

Aniela po odzyskaniu dworu nie bardzo wie, co z nim zrobić. Z jednej strony nie czuje się z nim związana emocjonalnie, z drugiej zaś dwór był w posiadaniu rodziny od ponad 200 lat. Do tego walka jej ojca o odzyskanie mienia nie ułatwia podjęcia decyzji. Bohaterka waha się między sprzedażą posiadłości a urządzeniem w niej miejsca sprzyjającego artystycznym działaniom.
"Ludzie powiadają, że po każdej nocy nastaje dzień, po każdej burzy wychodzi słońce, a po jakimś czasie każdy problem staje się jedynie wspomnieniem."
Poznajemy tu też losy najbliższych przyjaciół Anieli, bez których trudno byłoby jej prowadzić dwór. Słynna na cały świat malarka posiada jeszcze jedną tajemnicę - skrywa przed światem swoje uczucia do pierwszej miłości - Witka, po którym ślad zaginął.

Autorka zabiera nas też w przeszłość do czasów II wojny światowej. Postanawia ukazać nam fragment historii, która wpłynie na powojenne animozje i stosunki sąsiedzkie.
,,To co ofiarujemy innym, zawsze do nas wróci. Chociaż czasami przyjdzie nam na to poczekać."
Ilona Gołębiewska zabiera nas w urocze miejsce jakim jest Dwór na Lipowym Wzgórzu. Razem z bohaterami powieści będziemy uczestniczyć w powstawaniu Akademii Sztuk Anielskich, chorobie Basi - przyjaciółki Anieli, czy w końcu w rozliczeniu wojennej przeszłości.

Tu nie ma czasu na nudę, wciąż się coś dzieje, wciąż następują zaskakujące zwroty akcji. A dzięki redaktorowi słynnego na cały kraj cyklu programu "Maluchem przez Polskę" mamy okazję i na dużą dawkę humoru. 

Historia Horczyńskich jest pełna niespodzianek ale i ciepła, zrozumienia. Autorka pokazuje nam siłę przyjaźni, walkę z chorobą, próbie przebaczenia, wielką miłość. Wszędzie czuć zapach lipy. Szczególnie, kiedy czytałam powieść za oknem faktycznie kwitła lipa. 

"Podaruj mi jutro" to pierwsza cześć cyklu "Dwór na Lipowym Wzgórzu". Autorka zapowiedziała, że będą aż cztery części - każda poświęcona innej kobiecie z rodu Horczyńskich. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom. A Ty?
Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)