Królowa ruin - Tracy E. Banghart


Nadszedł czas na kontynuację dylogii Tracy Banghart opowiadającej o losach dwóch walecznych sióstr, które w obronie praw kobiet i wolności stanęły na czele rewolucji. Pierwszy tom pozytywnie mnie zaskoczył skondensowaną formą, wartką akcją i prostym, łatwym do odczytania przekazem. Drugi tom już mnie nie zaskoczył, ale to nie znaczy, że jego lektura była mniej satysfakcjonująca.  Bowiem "Królowa ruin" dostarcza czytelnikom równie dużych wrażeń, co pierwsza część domykając tym samym tą krótką, a jednak znaczącą historię.

Tytuł: Królowa ruin
Autor: Tracy E. Banghart
Wydawnictwo: Dolnośląskie 


Serina i Nomi. Dwie siostry po brutalnej i niesprawiedliwej rozłące spotykają się w końcu ponownie na Górze Zniszczenia. Każda z nich odbyła już swoją walkę, jednak przed nimi kolejne starcia, które nie tylko zadecydują o ich wolności, ale również o przyszłości całego kraju. Kiedy nadchodzi czas ponownego rozstania, siostry ruszają swoimi ścieżkami, wiedząc, że może nie dane im będzie spotkać się ponownie, ale może uda im się zburzyć istniejący porządek i na jego ruinach zbudować nowy, lepszy świat.

Tak jak poprzednia część "Królowa ruin" również jest napisana w sposób treściwy. Nie znajdziecie w tej pozycji dłużyzn, czy też niepotrzebnych scen. Jak wspominałam w recenzji pierwszej części, takie skondensowanie powoduje uszczerbek na głębszym rozwoju postaci oraz świata. Jednakże w tym tomie nie jest to już tak bardzo odczuwalne. Portret dwóch sióstr, walczących o prawa kobiet jest tu, jak najbardziej dopełniony. Można by się przyczepić do kreacji innych bohaterów, jednakże to nie o nich jest ta historia, tylko o Serinie i Nomi. Autorka nawet w trakcie pędzącej na łeb i szyję akcji pozwala sobie wpleść gdzieś obraz tego, jak wygląda królestwo, w którym rozgrywa się akcja. Pozwala to zdecydowanie lepiej poznać ten świat i zagłębić się w tę historię. 


W tym tomie możemy już zapomnieć o dworskim życiu i intrygach. Teraz przyszedł czas na rebelię, walkę i obalenie niesprawiedliwych rządów. To czas zmian, poświęceń oraz budowanie podwalin pod nowe jutro, o które przelać będzie trzeba krew. Tracy Banghart stworzyła alternatywny świat przeszłości, w którym kobiety są grupą uciśnioną. Bez prawa do edukacji, bez prawa do posiadania, bez prawa do własnego zdania. Pozbawione pozycji i siły przez panujących Naczelników stały się towarem, zabawką, nikim znaczącym. Taki ucisk, taka tyrania prowadzić może tylko do jednego - do rewolucji. I to właśnie o niej opowiada "Królowa ruin". Jest to książka o walce o lepsze jutro dla pokoleń kobiet, o nadziei na trwałe zmiany oraz o sile idei, za którą jest się w stanie zginąć. Tracy Banghart napisała powieść kobiecą z silnym feministycznym głosem bohaterek inspirującym do walki o równe prawa i sprawiedliwość.

W "Królowej ruin" obserwujemy kontynuację historii walki kobiet z systemem, którą w pierwszym tomie zapoczątkowało przyłapanie sióstr na pozornie nieszkodliwej czynności - czytaniu. To właśnie one - Serina i Nomi stają się symbolami rewolucji i głosem motywującym pozostałe kobiety do walki. To ona stają na czele ruchu kobiet o wolność tym samym przechodząc na stronach drugiego tomu dalszy etap przemiany. W wirze wydarzeń odnajdują one swoją drogę i cel, nie starając się iść przy tym na skróty. Wybory, które muszą podejmować również je kształtują, co sprawia, że jako czytelnicy jesteśmy światkami narodzin nowych, niezależnych i silnych kobiet, które na swych barkach dobrowolnie chcą unieść ciężar walk, przywództwa, poświęcenia i zmian.


Bardzo jestem zadowolona, że Wydawnictwo Dolnośląskie wydało obie części w stosunkowo bliskich odstępach czasowych, dzięki czemu mogłam się z nimi zapoznać w krótkim okresie czasu nie zapominając o wydarzeniach z "Gracji i furii". Dylogia ta, jak już wspomniałam nie jest objętościowo duża, ale za to jest bardzo bogata w treść, więc jeżeli nie czujecie jeszcze przesycenia opowieściami o uciśnionej grupie walczącej o lepsze jutro, to zdecydowanie powinniście przyjrzeć się tym dwóm książkom spod pióra Tracy Banghart.

Za możliwość zrecenzowania "Królowej ruin" dziękuję Wydawnictwu Dolnośląskiemu!

Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)