"Pocztówki" - Agnieszka Lis

Kiedy w Polsce jest szaro, buro i zimno, któż z nas nie marzy o wyjeździe w ciepłe kraje. Wakacje w tym czasie na Wyspach kanaryjskich dla niektórych są spełnieniem marzeń, dla innych po prostu odpoczynkiem od codzienności. Czy jednak wszystko będzie takie idealne, jak sobie wymarzyli bohaterowie "Pocztówek"?

Tytuł: "Pocztówki"
Autor: Agnieszka Lis
Wydawnictwo: Czwarta Strona

"Pocztówki" powieść z pozoru wakacyjna, pełna beztroski i luzu. Poznajemy tu trzy rodziny. Każda z pozoru inna, każda specyficzna. Początkowo patrzą na siebie z niechęcią i oceniają tę inność.
"Są dziwni - pomyślał. - Każdy inny, każdy zamknięty, jakby schowany w sobie. Młody się nie odzywa, młodsze małżeństwo ciągle się słownie przepycha, w starszym żona kręci szyją męża, a ten się próbuje nie dać. Dwie kobiety są podobne figurą i mają takie same oczy, ale patrzą nimi w różnych kierunkach."
Poznajemy tu młodą samotną matkę pracująca na kasie w markecie i jej matkę mająca stanowisko mięsne na targu, domową kurę i jej sepleniącego męża, stanowczą i dobrze zorganizowaną bizneswoman i jej męża będącego właścicielem sieci salonów masażu, nastolatka, którego nikt nie słucha i dziewczynkę w wieku przedszkolnym?   Dziwna mieszanka prawda?

Wszystkie te rodziny "lądują" w jednym hotelu. Wszystko było by pięknie, tylko w wykupionej wersji wczasów all inclusive brak lokalnego opiekuna, przewodnika, który pokazałby im najpiękniejsze miejsca i atrakcje wyspy. Jednak wszyscy decydują się na wynajęcie busa z polskim kierowcą, który pokaże im nietypowe miejsca.

Podróż początkowo przebiega bez większych niespodzianek, a kierowca pan Sławek jest niezmiernie miły, uprzejmy i pomocny. Co się zatem wydarzy? Co sprawi, że ten wyjazd zamieni się w noc szczerości? Czy wszystkim spadną maski i poznamy skrywane tajemnice?
„Jestem głodna swobody. Chcę wreszcie robić coś fajnego w życiu. Mam dość siedzenia na dupie w średnio luksusowym domu i udawania, że pasuje mi pilnowanie sprzątaczki!”
Powieść Agnieszki Lis to powieść z letnim klimatem w tle. Ale wcale nie pozostaje w klimatach iście letnich i beztroskich. Bo przecież z tym kojarzy nam się letni wypoczynek. Powieść Agnieszki Lis to powieść pozwalająca otworzyć się na inność. Powieść Agnieszki Lis to powieść o zrzucaniu masek, odkrywaniu tajemnic. Powieść Agnieszki Lis to powieść, która pozwala nam odnaleźć, poznać na nowo tę drugą najbliższą osobę i całkowicie odmienić swoje życie.

Autorka w doskonały sposób pokazuje swoje spojrzenie na życie ludzi całkiem z boku. Pokazuje nam cały wachlarz postaci pochodzących z różnych grup społecznych. Bohaterowie są bardzo wyraziści i każdy z nich ma coś za uszami. Każdy z nich zmaga się z pewną tajemnicą i pragnie "oczyszczenia".
"Może jednak warto czasem coś zmienić (…). Może jednak czasem warto pokonać schody".
Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy poszukują lekkiej i przyjemnej lektury a równocześnie zmuszającej do refleksji i zachęcającej do podjęcia działań w swoim życiu. Agnieszka Lis jak zwykle nie zawiodła. To pierwszy tom cyklu czas na zmiany. Jestem bardzo ciekawa, czym zaskoczy nas w kolejej części.


Previous
Next Post »

INFORMACJA

Na blogu korzystamy z zewnętrznego systemu komentarzy Disqus. Więcej na ten temat znajdziesz w §3 Polityki Prywatności Bloga.
0 Komentar

Dziękuję za podzielenie się swoją opinią.
Postaram się jak najszybciej odpowiedzieć :)